معبد لاما

معرفی و تصاویر

معبد لاما که با نام کاخ یونگه نیز شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین و سالم‌ترین صومعه لاما در شهر پکن چین است. این معبد که در سال ۱۶۹۴ ساخته شد، محل سکونت امپراطور یونگ ژنگ (سومین امپراطور سلسله چینگ) بود. چندین سال پس از مرگ او و در سال ۱۷۴۴ به صومعه لاما و پس از آن به مرکز ملی لاما تبدیل شد. این ساختمان به عنوان یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری کشور چین با نام های دیگری همچون یانگ لاما، یانگ لاماسری و یانگ در منطقه شمال شرقی شهر قرار دارد که به عنوان بزرگ ترین و همینطور باارزش ترین معبد در چین مدرن به حساب می آید.

معبد لاما

معبد لاما (کاخ یونگه)

معبد لاما که حدود ۶۶۴۰۰ متر مربع وسعت دارد شامل: دروازه معبد شینتو (torii)، تالار بزرگ (Grand Hall)، تالار یونگ یو (Yongyou Hall)، تالار فالون (Falun Hall) و تالار شادی بیکران (Hall of Boundless Happiness) می شود. دیواره‌های این معبد به نقش‌های حکاکی شده مزین است و سنگ فرش داخلی آن به سمت تالار اصلی منتهی می‌شود. درختان سرو و کاج همیشه سبز این معبد نقش بسزایی در ایجاد حس معنویت و آرامش در فضای این آن ایفا می‌کنند. کاخ یونگه خصوصیات بارزی از اقوام مختلف از جمله؛ منچوری‌ها، قوم هان، مغولستان و تبت را در خود جای داده است.

معماری ساختمان اصلی معبد لاما در پکن چین

کند و کاوهایی که در این جاذبه گردشگری کشور چین صورت گرفته است، جذابیت بالایی داشته و مانند حل یک معما است. وقتی به انتهای جنوبی معبد می رسید وارد یک حیاط بزرگ و زیبا می شوید که در آن دیوارهایی قرمز رنگ و شیرهایی سنگی وجود داشته و به عنوان محل اقامت خانواده سلطنتی ساخته شده است. اگر هم از دروازه شمالی وارد این عمارت شوید با راه و جاده ای وسیع بر می خورید که مربوط به محل رفت و آمد امپراطورها و همسران آنها بوده است. دروازه طاقدار مرکزی این عمارت نیز که در انتهای این راه واقع شده است صرفاً مختص به فرد امپراطور بوده است.

گشتی در حیاط جنوبی معبد لاما

در حیاط جنوبی، سه مقبره تاریخی، یک نقاشی دیواری بسیار بزرگ و دو شیر سنگی وجود دارند که پس از گذشتن از مقبره‌های تاریخی و با عبور از پیاده روی سنگ‌فرش‌شده به دروازه Zhaotai (دروازه کاخ لاما) در قسمت شمالی می‌رسید. داخل دروازه و در هر دو سمت برج طبل و برج ناقوس را خواهید دید. در کنار برج طبل، یک تشت مسی بزرگ با وزن ۸ تن قرار دارد که در گذشته برای پخت Laba Congee (خوراکی که در روز هشتم از ماه دوازدهم قمری پخته می‌شود) از آن استفاده می‌شده است. در شمال معبد، یک لوح هشت ضلعی قرار دارد که روی آن تاریخچه معبد لاما نوشته شده است.

 

معبد لاما

دروازه ژاوتای حیاط دوم معبد

وقتی از دروازه ژاوتای (Zhaotai) عبور می کنید وارد حیاط دوم می شوید که سمت شرقی آن برج بل (bell) و در سمت غربی آن هم برج درام (drum) قرار دارد. در مقابل این برج ها دو برج هشت ضلعی stele واقع شده است. کلمات و حرف های امپراتور کیانلونگ (Qianlong) در ستون های این بنا آمده است و شرحی است بر اینکه چرا باید خانه ها را به معبد تبدیل کرد.

ورودی اصلی معبد لاما، تالار پادشاهان آسمانی

ورودی اصلی معبد لاما که دروازه یونگه (Yonghe) نام دارد امروزه به تالار دالونا یا تالار پادشاهان آسمانی شهرت یافته است. در این بنا مجسمه چهار پادشاه بانفوذ در دو طرف دیوارهای کاخ داخلی قرار دارند. پادشاه آسمانی شمالی که در سمت شرقی بنا قرار دارد یک مار و گنجینه ای ثروت به دست دارد. پادشاه جنوبی که در سمت ایستاده شمشیر در دست گرفته و پادشاه شمالی که در سمت غربی ایستاده و یک پیپا (pipa) به دست دارد. در کنار اینها شما میتیریا (Maitreya) را به شکل خندانی می بینید که در وسط کاخ قرار گرفته است.

گشت و گذار در محوطه صومعه

در ادامه گشت و گذار در این جاذبه توریستی کشور چین همینطور که از تالان دالورا خارج می شوید کشتی ای مسی را می بینید که مربوط به سال ۱۷۴۷ و زمان حکومت سلسله چینگ است. اهمیت این کشتی بسیار بالا بوده و در میان سه وسیله نادر و با ارزش پکن جای گرفته است. در قسم بالایی کشتی شش درب وجود دارد که هر کدام از آنها دارای دو اژدها هستند. بر روی صندلی ها نیز سه شیر حکاکی شده اند. در قسمت شمالی کشتی عمارت بزرگ stele قرار دارد که در آن حرف ها و صحبت های امپراطور حک شده است. در قسمت شمالی این بنا نیز تپه ای با نام xuyu قرار دارد که مکانی الهی بوده و هر فرد بودایی مشتاق است که به آن سر بزند.

معبد لاما

تالار یونگیودیان در صومعه لاما

تالار یونگیودیان (Yongyoudian) یا تالار حفاظت از حوادث در شمال تالار هارمونی و صلح قرار گرفته است. این دقیقاً همان جایی است که اتاق نشیمن امپراطور یونگ ژنگ در آن قرار گرفته و در آن زندگی می کرده است.

سالن چرخ قانون فالونندی

در فاصله بیشتری به سمت شمال، سالن چرخ قانون فالونندی (Wheel of the Law of Falundian) قرار دارد. این سالن مکانی برای مطالعه کتاب مقدس لاماها و انجام مراسم بودایی است. در این بنا ساختار و ویژگی های معماری منحصر به فرد تبت و ملیت هان به خوبی به چشم می خورد. در وسط سالن مجسمه بزرگ Tsong Kha-pa که از اجداد لامیسم بود قرار دارد. در پشت این مجسمه یک Arhat Hill است که شامل ۵۰۰ آرهارت از جنس های طلا، نقره، مس، آهن و قلع است. در کنار این آبگیری چوبی در مقابل این مجسمه ها وجود دارد که که امپراطور Qianlong سه روز بعد از تولدش در آن استحمام شده است.

قصر قصر ده هزار شادی (تالار شادی بیکران) در معبد لاما

آخرین تالار و قصر رسمی این معبد Wanfuge یا قصر ده هزار شادی نام دارد. این بنا دارای سه طبقه است که همین موضوع آن را به بلندترین قصر در معبد یونگه تبدیل کرده است. درون این بنا بیش از ده هزار جلوه از بودا به نمایش در آمده و در مرکز آن هم مجسمه غول پیکر میتریا بر پایه سنگ مرمر سفید قرار گرفته است.

معبد لاما

در زیر جزییات کاملی درباره ساختمان اصلی داخل معبد لاما ذکر شده که دانستن آن خالی از لطف نیست:

  • Grand Hall یا تالار بزرگ در گذشته محل پذیرایی از مقامات بزرگ مملکتی و افسران دولتی بوده است. در شمال این سالن، سه مجسمه بودا به ارتفاع ۲متر قرار دارند که Sakyamuni، بودای Guru و بودای آمیتا نام دارند. در شمال تالار بزرگ، سالن یونگ یو قرار دارد که محل خواندن متون مقدس لاماها و همچنین برگزاری مراسم‌های بودایی بوده است. در مرکز تالار، مجسمه بودا قرار دارد که از چوب صندل ساخته شده است.
  • در مرکز سالن فالون Falun Hall، مجسمه ۶٫۱ متری بودای Tsongkhapa قرار دارد که بنیان‌گذار بوداییسم تبتی بوده است. این مجسمه برنزی در سال ۱۹۲۴ و با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰ هزار دلار نقره‌ای تکمیل شد.
  • پشت مجسمه بودای Tsongkhapa، تپه Arhat قرار دارد که شامل ۵۰۰ مجسمه Arhat است که با ظرافت خاصی و از چوب درخت اقاقیا تراشیده شده‌اند.
  • یکی دیگر از دیدنی‌های این معبد، مجسمه ۱۸ متری Maitreya در تالار شادی بیکران است که ۸ متر آن در زیر زمین قرار گرفته است. در حال حاضر، کاخ لاما یکی از مهم‌ترین آثار باستانی کشور چین به شمار می‌رود که تحت حفاظت دولت این کشور قرار دارد.

معبد لاما

چگونه به جاذبه گردشگری کشور چین، معبد لاما برویم؟

برای آنکه بتوانید به معبد لاما بروید راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از خط دو یا چهار مترو است که شما را به ایستگاه یونگگنگ می رساند. بعد از خروج از مسیر C می توانید به سمت معبد لاما حرکت کنید.

راه دیگری که برای رفتن به این جاذبه گردشگری کشور چین برایتان وجود دارد استفاده از اتوبوس است. شما می توانید برای این کار از اتوبوس های ۱۳، ۷۵، ۱۱۶ و یا ۶۸۴ استفاده نمایید. در کنار این، اتوبوس های ۱۸، ۴۴، Te 2  و یا  Te 12 نیز می توانند شما را به این مقصد هدایت کنند. در نهایت نیز اتوبوس های ۱۱۷ و یا ۲۲۵ نیز شما را به ایستگاه Yonghegong Qiao Bei می رسانند.

هزینه بلیط معبد لاما

جالب است بدانید که بلیط این جاذبه گردشگری کشور چین برای کودکانی که از یک محدوده سنی کوچک تر باشند رایگان است.

ساعت کاری معبد لاما

در ماه های آوریل تا اکتبر ساعت کاری معبد لام از ساعت ۹ صبح تا ۴ و نیم بعد از ظهر بوده و در ماه های نوامبر تا مارس این ساعت به ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر تغییر می یابد.

مترجم: طلوع حقیقت