معبد ونشو در چین، بزرگ ترین و زیباترین صومعه چنگدو

معرفی و تصاویر

معبد ونشو Wenshu Temple یکی از معابد فعال در مذهب بودایی است. اگر در سفرتان به چین، قصد دارید آئین های بودا را به طور کامل ببینید و از نزدیک با آن ها آشنا شوید حتما به این معبد در شهر چنگدو سر بزنید. در این معبد مردم را در حال پرستش و عبادت خواهید دید. همچنین همه روزه مراسم بخور دادن در صومعه ونشو انجام می شود. توریست ها می توانند به صورت کامل شاهد برگزاری این مراسم باشند. اگر نیاز به معرفی بیش تر دارید، باید بگوییم که معبد ونشو دارای باغی باصفا و دلپذیر است. با دیدن این باغ، می توانید با معماری باغ های چینی نیز آشنا شوید. بسیاری از مردم چنگدو برای قدم زدن در باغ، به این معبد می آیند. بیش از این منتظرتان نمی‌گزاریم! می‌خواهیم با نیل گشت به معبد ونشو برویم!

معبد ونشو در چنگدو چین

معبد ونشو در یک نگاه

  • نوع مکان گردشگری: مذهبی، باغ تفریحی
  • بهترین زمان بازدید: در تمام سال امکان بازدید هست. باغ در بهار، تابستان و پاییز زیباتر است.
  • بلیط : هزینه بلیط بسیار کم و تماشای مراسم بودایی رایگان است.
  • ساعات بازدید: از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر
  • مدت زمان بازدید: محدودیتی در زمان بازدید ندارید. حداقل ۲ ساعت زمان برای دیدن تمام قسمت ها نیاز دارید.
  • منطقه شهری: این معبد در مرکز شهر چنگدو و کنار رود یانگ تز قرار دارد. در میانه و پایین رودخانه یانگ تز (Yangtze) چهار معبد بودایی وجود دارد که معبد ونشو معروف ترین آن‌هاست.

معبد ونشو در چنگدو چین

بررسی تاریخچه معبد ونشو

چین از جمله مقاصد گردشگریست که باید تاریخچه امکان توریستی آن را بدانید. هرچه اطلاعاتتان از اماکن توریستی چنگدو بیش تر باشد، بهتر می توانید با شهر ارتباط برقرار کنید. مطمعنیم تاریخچه معبد ونشو را دوست خواهید داشت! شما به دیدن بهترین معبد چنگدو می روید! این معبد در سلسله سوئی (Sui) ساخته شد. قدمت معبد ونشو بیش از ۱۰۰۰ سال است. این معبد را در ابتدا ژینگ ژیانگ (Xinxiang) نامیدند.

چرا نام معبد ژیانگ به ونشو تغییر کرد؟

در قرن هفدهم یک راهب بودایی در این صومعه اقامت می کرد. بومیان کم کم به این باور رسیدند که در جسم این راهب، روح مانجوسری (Manjusri) حلول کرده است. مانجوسری در مذهب بودایی کسیست که به نیروانا و عالم ماورا دسترسی دارد و از این قدرت در راه نیکی استفاده می کند. به همین دلیل مقامات محلی نام معبد را به ونشو ( ونشو در چینی به معنی مانجوسری است)، تغییر دادند. در حال حاضر معبد ونشو جایی برای عبادت، گشت و گذار و مطالعات مذهبی در چنگدو است.

معبد ونشو در چنگدو چین

در معبد ونشو چه چیزهایی می بینید؟

مساحت معبد بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع است و درب اصلی آن در جنوب ساختمان قرار دارد. بعد از وارد شدن به معبد، از پنج دالان متوالی عبور خواهید کرد. نام این دالان ها تیانیانگ (Tianwang Hall)، سان داتو (Sandatu Hall)، داژیونگ (Daxiong Hall)، شوافا (Shuofa Hall) و کانگ جینگ (Cangjing Hall) است. از دالان که عبور کنید، وارد صحن معبد می شوید و در دو طرفتان بناهای متعددی را می بینید. این بناها شامل برج آرامش، خابگاه راهبان، خابگاه مهمانان، اتاق مراقبه، اتاق غذا خوری و عبادتگاه می شود. در حال حاضر، این معبد ۱۹۰ اتاق دارد.

معبد ونشو در چنگدو چین

گنجینه های معبد ونشو

در این صومعه بسیاری از آثار فرهنگی و گنجینه های ارزشمند چین به نمایش گذاشته شده است. مجموعه مجسمه های بودا مشهورترین گنجینه معبد ونشو است. در این مجموعه بیش از ۳۰۰ مجسمه بودا وجود دارد. مجسمه های بودا از مواد مختلفی مانند: فلز، سفال، چوب، سنگ و یشم ساخته شده اند. قدمت این مجسمه ها به سلسله لیانگ (Liang) تا سلسله کینگ (Qing) برمی گردد. معروف ترین مجسمه این مجموعه بودای یشم است.

غرفه نمایشگاهی کان جینگ (Cangjing)، در صومعه ونشو آثار خطاطی و نقاشی را به نمایش می گذارد. در بین آثار کهن، آثار معماران معاصر چینی نیز به چشم می‌خورند. بازدید از این غرفه را به علاقه مندان هنر پیشنهاد می‌کنیم.

معبد ونشو در چنگدو چین

در معبد ونشو چای بنوشید!

بعد از بازدید از معبد حتما نیاز به کمی استراحت دارید. نگران نباشید! می توانید در معروف ترین چایخانه چنگدو، چای بنوشید. چایخانه معبد ونشو در بین توریستان و گردشگران چین بسیار محبوب و مشهور است. اینجا یک مکان ایده آل برای بازدیدکنندگان است چرا که هنرمندان محلی، آثارشان را در این کافه به نمایش می گذارند. از نوشیدن چای چینی در یک مکان زیبا لذت ببرید!

معبد ونشو در چنگدو چین

در معبد ونشو غذای گیاهی بخورید!

یک خبر خوشحال کننده برای مسافرانی که گوشت نمی خورند! در کنار چایخانه معبد، یک رستوران مخصوص گیاهخواران وجود دارد. قیمت غذاهای این رستوران که در قالب بشقاب های سبزیجات سرو می شود، از ۵ تا ۷۵ ین متغیر است. بنابراین با هر بودجه ای می توانید اینجا غذا میل کنید. منوی این رستوران بسیار بامزه است. شاید شبیه به یک شوخی با توریست ها باشد! در منو کلماتی چون گوشت گاو و گوشت خوک را می بینید! اما شکه نشوید. آشپزهای این رستوران از جایگزین‌های مناسب برای گوشت استفاده می کنند. که همان طعم ها را تداعی می کنند.

نکته دیگری هم در مورد منوی رستوران معبد ونشو وجود دارد. در کنار اغلب غذاها نوشته شده: بسیارتند (spicy)! در واقعیت غذاها به جز بشقاب تند (hotpot) آن قدرها تند نیستند.

معبد ونشو در چنگدو چین

متروی معبد ونشو

استفاده از حمل و نقل عمومی در چنگدو بسیار آسان و به صرفه است. خوشبختانه در این شهر به تردد درون شهری توریست ها توجه زیادی شده است. معبد ونشو در ۲۰ کیلومتری فرودگاه بین المللی شهر چنگدو قرار دارد. اگر در شهر دیگری اقامت دارید و قصد گردش یک روزه را دارید، باید بگوییم به راحتی از فرودگاه می توانید به این صومعه بروید. اتوبوس های توریستی و تاکسی در فرودگاه شما را به ونشو می برند. حدود ۴۰ دقیقه تا مرکز شهر راه دارید. درRenminzhonglu Erduan پیاده شوید. بعد از پیاده روی حدود یک کیلومتر به معبد ونشو خواهید رسید.

معبد ونشو در چنگدو چین

پیشنهاد نیل گشت به شما اقامت در شهر چنگدو است. پس از استراحت در هتل با استفاده از مترو به صومعه ونشو بروید. در ایستگاه شمالی یا ایستگاه جنوبی متروی شهر چنگدو، خط یک را سوار شوید. در کمتر از ۳۰ دقیقه با مترو به معبد ونشو خواهید رسید.

نویسنده: کیمیا مرادی