موزه شانگهای ، دروازه‌ای به هنر چین باستان

معرفی و تصاویر

موزه شانگهای Shanghai Museum که در مرکز شهر شانگهای واقع شده است، بزرگ‌ترین موزه هنر چین باستان است. این موزه، بازدیدکنندگان را با ابزار و وسایلی که نشان‌دهنده‌ی خرد و فلسفه چین قدیم است، آشنا می‌کند. پس بازدید از این موزه را از دست ندهید. ساخت محل جدید موزه شانگهای در ماه آگوست سال ۱۹۹۳ آغاز و در تاریخ ۱۲ اکتبر ۱۹۹۶ به اتمام رسید و درهای آن برای عموم مردم باز شد.

معماری موزه شانگهای چین

مساحت کل موزه بالغ‌بر ۳۹،۲۰۰ مترمربع است و گنبدی گرد و زمینی مربع شکل دارد که نماد فلسفه آسمان کروی و زمین مربع از چین باستان است. موزه شانگهای ترکیبی از معماری برجسته فرهنگ سنتی و روح مدرن است که او را در میان بسیاری از موزه‌ها در جهان منحصربه‌فرد می‌کند.

ساختمان موزه شانگهای چین

داخل موزه شانگهای چه می‌بینیم؟

موزه تشکیل‌شده از یازده گالری و سه نمایشگاه است که درمجموع ۱۲۰٫۰۰۰ آثار تاریخی را نگهداری و برای عموم به نمایش می‌گذارد. گالری‌ها شامل مقوله‌های اصلی هنر چینی مانند برنز باستانی، سرامیک باستانی، نقاشی، خوشنویسی، مجسمه‌سازی باستانی، یشم باستانی، سکه‌ها، مبلمان متعلق به سلسله‌های مینگ و چینگ، مهروموم‌ها و هنرهای متعلق به اقلیت‌های ملی چینی است.

طبقه همکف موزه شانگهای

گالری مجسمه‌های چینی باستان

گالری مجسمه‌های چینی دارای مجسمه‌هایی از دوران جنگ سرد تا سلسله مینگ است که اکثر مجسمه‌ها، مجسمه‌های مذهبی یعنی مجسمه‌های بودا هستند که نشان‌دهنده‌ی سبک هنری ساخت چهره‌های ظریف در دوره‌های Qi و Sui شمالی است. یکی از مجسمه‌های باارزش و تماشایی این مجموعه، مجسمه‌ای سنگی با نام هزاران بودا است. همچنین ایجاد مجسمه‌هایی

آثار هنر باستان در موزه شانگهای چین
کم‌نظیر و واقعی از چهره‌های سلاطین سلسله‌های تانگ و سانگ، نیز از بی‌نظیرترین آثار گالری مجسمه‌های چین باستان می‌باشد.

آثار هنری در موزه شانگهای چین

گالری مصنوعات برنز

مصنوعات برنزی موجود در این نمایشگاه در حدود ۴۰۰ قطعه است که اغلب آن متعلق به سلسله‌های ژو و شانگ می‌باشند. این مصنوعات اطلاعات زیادی را در مورد جوامع و تمدن چین باستان در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد.

آثار برنزی در موزه شانگهای چین

گالری مصنوعات سرامیکی

از با ارزش‌ترین مجموعه‌هایی است که می‌توان در این موزه بازدید کرد، مجموعه سرامیکی است که در این موزه جمع آوری شده و یک طبقه از موزه را به خود اختصاص داده است. در حدود ۵۰۰ آثار هنری از سلسله‌های مختلف در طول تاریخ چین در این بخش گردآوری و به نمایش گذاشته‌شده است. با توجه کردن به رنگ آثار می‌توانید متوجه شوید که هرکدام در چه دوره‌ی تاریخی به وجود آمده و متعلق به کدام سلسله است.

کوزه باستانی در موزه شانگهای چین

طبقه دوم موزه شانگهای

گالری نقاشی‌های چینی

نقاشی‌هایی گردآوری‌شده در این مجموعه، منحصربه‌فرد و در قالب‌ها و سبک‌هایی متفاوت از نقاشی‌های غربی هستند. بازدید از این نقاشی‌ها در ایجاد نگرشی جدید برای فرهنگ چینی و درک بهتر فرهنگ آن‌ها به شما کمک می‌کند. نقاشی‌های موجود در این گالری، متعلق به دوره‌های متفاوت تاریخی چین است.

از برجسته‌ترین آثار موجود در این گالری، می‌توان به مجموعه کتیبه‌ها و صنایع‌دستی سلسله‌های تانگ و سانگ، شاهکارهایی مانند هشت راهب، هنر دست Liang Kai و Misty River و اثری به نام کوه‌ها، هنر Wang Shen، نقاشی‌هایی که توسط برترین اساتید سلسله‌های یوان، مینگ و چینگ و … نقاشی شدند، اشاره کرد.

گالری آثار خوشنویسی

زبان چینی، زبانی خاص و منحصربه‌فرد است. هنگامی‌که شما خوشنویسی متعلق به این زبان را مشاهده می‌کنید، کاملاً به چشمتان جدید می‌آید. در این گالری آثاری همچون ثبت نقوش و نوشته‌های خطی بر روی استخوان‌های کوچک تا آثار خوشنویسی مربوط به سلسله چینگ به چشم
می‌خورد. همچنین توسعه هنر، سبک‌های متفاوت هنری و آثار استادان برتر، به ترتیب سلسله‌های تاریخی به نمایش گذاشته شده‌اند.

موزه شانگهای چین

اولین گالری مهروموم جهان

امروزه دیگر کسی از مهروموم استفاده نمی‌کند؛ اما این موضوع درگذشته، در چین باستان بسیار پراهمیت بوده است و به عنوان امضا در قراردادهای باستانی و نامه‌ها مورد استفاده بوده است. مجموعه مهروموم موزه شانگهای، میزان اهمیت آن را در چین باستان در زمان‌های مختلف را نشان می‌دهد.

آثار باستانی موزه شانگهای چین

گالری مهروموم چینی با مجموع ۵۰۰ عدد مهروموم حکاکی شده، عنوان اولین گالری مهروموم جهان را به خود اختصاص داده است. در این گالری مهروموم‌هایی ساخته شده از کریستال، کهربا، عاج و یشم به چشم می‌خورد.

طبقه سوم موزه شانگهای

گالری مبلمان سلسله‌های مینگ و چینگ

مبلمان موجود در این گالری متعلق به سلسله‌های چینگ و مینگ می‌باشد. در این موزه مناطقی مشابه با محل اقامت افراد در چین قدیم، برای درک بهتر گردشگران از فرهنگ چینی، ساخته‌شده است. این گالری نشان‌دهنده‌ی نفوذ «باروک» برای ساخت مبل از دوره‌ی چینگ و روش منحصربه‌فرد وصل کردن دو قطعه چوب به یکدیگر، بدون استفاده از میخ است.

موزه شانگهای چین

گالری هنر اقلیت‌های ملی

چین، در جایگاه کشوری وسیع، ترکیبی از فرهنگ‌های مختلف در جهان است. در طول تاریخ، کشور چین تحت تأثیر فرهنگ و هنر دیگر کشورها در صنایعی همچون: لباس، پارچه، مجسمه‌سازی، سفال و … بوده است. همچنین مجموعه‌ای خیره‌کننده از ماسک‌های چوبی نیز در این گالری به چشم می‌خورد. گالری هنر اقلیت‌های ملی بیش از ۶۰۰ صنایع‌دستی از اقلیت‌های قومی متعدد چینی را به نمایش گذاشته است که برخی از این آثار هنری از موزه شانگهای جمع آوری شده‌اند.

گالری یشم چین باستان

یشم، قدمتی تاریخی در چین دارد. هنوز هم کارخانه‌های یشم زیادی در چین به چشم می‌خورد. یشم نمادی از قدرت، ثروت و از همه مهم‌تر اخلاق در چین باستان است. همچنین یشم طرفداران زیادی برای استفاده در تزیینات دارد. مجموعه یشم موجود در موزه شما را با نمادهای قدرت، ثروت و اخلاق آشنا می‌کند. یشم‌ها در رنگ‌های مختلفی گردآوری شده‌اند.

گالری سکه‌های چینی (دوره‌ی نوسنگی تا سکه‌های ایرانی)

جالب است بدانید که کشور چین، یکی از اولین کشورهایی است که از ارز استفاده کرده است. مجموعه سکه‌های موزه شانگهای دارای ۷۰۰ سکه است که توسعه‌ پول و رشد چین در تبادلات اقتصادی را به نمایش گذاشته است. در این گالری سکه‌هایی از زمان نوسنگی تا سکه‌های طلای ایرانی که از طریق جاده ابریشم وارد کشور چین شده بودند وجود دارد.

موزه شانگهای چین

دو اثر بسیار با ارزش این موزه که گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند، ابزار و وسایل پخت‌وپز باستانی با حکاکی‌هایی به شکل اژدها (龙纹扁足鼎)، باقی‌مانده از سلسله‌ی شانگ (۱۰۴۶-۱۶۰۰) و خوشنویسی با ارزش و قدیمی (草书前后赤壁赋) هستند. پس هنگام بازدید از موزه، این دو مورد را از دست ندهید.

موزه شانگهای چین

ابزار و وسایل موزه شانگهای چگونه جمع‌آوری‌ شده‌اند؟

تأمین منابع اولیه موزه شانگهای از سه طریق انجام‌شده است.

  1. مصنوعاتی که از مجموعه‌های داخلی کشور چین مصادره و یا به‌طور تصادفی به دست آمدند و یا از سوی ارتش نظامی کمونیست در جنگ‌های داخلی جمع‌آوری‌شده بودند و در زمان اشغال شهر توسط کمونیست‌ها به شانگهای منتقل شدند.
  2. اقلام و محصولاتی که توسط اداره گمرک ثبت و ضبط شدند.
  3. اقلامی که دولت چین از کلکسیون دارهای خصوصی جمع‌آوری کرد.

همچنین موزه‌ی شهرداری شانگهای بخشی از موزه‌ی شانگهای بود که بعدها جدا شد.

چگونه به موزه شانگهای برویم؟

اتوبوس:

  • اتوبوس‌های خط ۴۶، ۴۹، ۱۲۳، ۱۴۵، ۳۱۲، ۴۵۱ یا خط ویژه Shangchuan را سوار شوید و در ایستگاه میدان مردم (People’s Square) پیاده شوید و یا به تونل خط ۶ بروید و در ایستگاه Wushenglu Xizang Zhonglu پیاده شوید.

مترو:

  • خط‌های مترو ۱،۲ یا ۸ را سوار شده و در ایستگاه میدان مردم (People’s Square) پیاده شوید. از خروجی یک خارج شوید و در حدود ۵ دقیقه به سمت جنوب حرکت کنید.

ساعات و روزهای بازدید:

  • از ساعت ۹:۰۰ صبح تا ۱۷:۰۰ (بعد از ساعت ۱۶:۰۰ اجازه‌ ورود داده نمی‌شود.)
  • روزهای بازدید سه‌شنبه تا یکشنبه به‌استثنای روزهای تعطیلات رسمی (موزه در روزهای دوشنبه موزه تعطیل نیست)

هزینه ورودی:

  • هزینه ورودی برای افراد رایگان است.
  • توجه کنید که موزه می تواند تنها میزبان ۸۰۰ نفر در طول یک روز باشد.
  • امکاناتی برای راهنمای صوتی به زبان‌های چینی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، ژاپنی و کره‌ای وجود دارد.

دریافت راهنمای صوتی: دارد

مردم چین جمله‌ای معروف دارند که ترجمه آن به زبان فارسی جمله زیر است: «بهتر است تو را ببینم تا از تو بشنوم». پس اگر به شانگهای سفر کردید، فرصت بازدید از موزه شانگهای و آشنایی با فرهنگ کشور چین را از دست ندهید.

نویسنده: بهاره هادوی