موزه ملی چین

معرفی و تصاویر

کشور چین که در میان سایر کشورهای گردشگری دنیا در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد، سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگری است که از سرتاسر دنیا به خاک آن پا می‌گذارند. این کشور جاذبه‌های بسیاری است که هرکدام از جنبه‌های مختلفی چون تاریخی، هنری، مذهبی، سیاسی و… برخوردار هستند. در این میان جایگاه هنری این کشور در میان نقاط گردشگری آن بسیار پررنگ‌تر است. هنر و فرهنگ کشور چین آن‌قدر قدمت دارد که جاذبه‌ها و اماکن مربوط به آن تعداد بسیاری داشته و می‌توانند به‌عنوان مقصد توریستی هنردوستان شناخته شوند. در این میان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها، موزه ملی چین National Museum of China در شهر پکن است. این مکان از اصلی‌ترین موزه‌های این کشور به شمار می‌آید و به‌نوبه خود از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مطلب همراه ما باشید تا این موزه بیشتر بشناسیم.

موزه ملی چین در پکن

درباره موزه ملی چین

موزه ملی چین در شرق میدان تیان آنمن و جنوب خیابان چانگ آن، روبه‌روی تالار بزرگ مردم قرار دارد. هردوی این ساختمان‌ها در میان ده سازه بزرگ و در روز دهمین سالگرد تولد PRC تکمیل شدند. تاریخ افتتاح موزه ملی چین به سال ۱۹۵۹ بازمی‌گردد.

موزه ملی چین در پکن

بنای این موزه بر اساس موزه سابق تاریخ چین و موزه سابق انقلاب چین ساخته‌شده است. این موزه بعد از مدت‌ها بازسازی و گسترش در سال ۲۰۰۳ درنهایت توانست در میان بزرگ‌ترین موزه‌های مدرن جهان خوش درخشد. در این فرایند بازسازی، مساحت این موزه افزایش پیدا کرد و به چیزی حدود ۱۹۲ مترمربع رسید.

ساختمان موزه ملی چین در پکن

تاریخ موزه ملی چین

موزه ملی چین در سال ۱۹۱۲ در محله Guozijian پکن ساخته شد و کم‌کم گسترش پیدا کرد و درنهایت به دروازه مریدین (Wumen) و دروازه عمودی (Duanmen) شهر ممنوعه انتقال پیدا کرد. بعد از تأسیس جمهوری خلق چین، دولت این کشور تصمیم گرفت که در ماه اوت سال ۱۹۵۸ موزه جدیدی در شرق میدان تیان آنمن بسازد.

موزه ملی چین در پکن

در سپتامبر سال ۱۹۶۹ نیز موزه تاریخ چین و موزه انقلاب چین باهم ادغام شدند و درنهایت در اوایل دهه ۱۹۸۰ هرکدام به ساختمان‌های جداگانه‌ای تقسیم شدند. تا اینکه در تاریخ ۲۸ فوریه سال ۲۰۰۳ این موزه به شکل مستقلی افتتاح شد. در سال ۲۰۰۷ این موزه مجدداً برای بازسازی بسته شد و در سال ۲۰۱۱ دوباره شروع به کارکرد.

فضای داخلی موزه ملی چین در پکن

نمایشگاه‌ها و امکانات موزه ملی چین

بعد نوسازی و گسترش موزه ملی چین، این موزه به مجموعه ۴۸ سالن نمایشگاه تبدیل شد که از ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ مترمربع مساحت داشتند. در این موزه می‌توان از آثار تاریخی کشور چین که یادگاری از Yuanmou Man بوده و به یک و نیم میلیون سال پیش بازمی‌گردد گرفته تا دوران Qing Dynasty که آخرین امپراتوری آن بود بازدید کرد. این آثار چیزی حدود ۸۲۰ تکه هستند و هرکدام از آن‌ها در قسمت‌های مختلفی از موزه قرارگرفته‌اند. یکی از معروف‌ترین آثار تاریخی موجود در ابن موزه، گلدانی برنزی است که قدمت آن به سه هزار سال پیش بازمی‌گردد.

نمایشگاه های موزه ملی چین در پکن

موزه ملی چین در پکن، همنشینی یادگاری ها از هزاران سال پیش

به‌طورکلی موزه ملی چین به نمایش مجموعه‌ای از گنجینه‌های متنوعی از هنر برنز، یشم، خطاطی، نقاشی چینی، تندیس‌های بودائی، مبلمان مربوط به مینگ و کینگ، سکه و… می‌پردازد که مختص به دوران باستان هستند. در این نمایشگاه دستاوردی که برای هنر مدرن به وجود آمده شامل آشنایی با اکتشافات مهمی از دوران باستان می‌شود که درزمینه‌های فرهنگ‌های قومی، آداب‌ورسوم مردم، نمایش تمدن‌ها و خلاقیت‌های مختلف هنری و… نمایان هستند.

آثار باستانی موزه ملی چین در پکن

ساختمان های موزه ملی چین

ساختمان‌های جدیدی که در موزه ملی چین بناشده‌اند در آخرین پروژه نوسازی شکل گرفتند و دارای چندین اتاقی هستند که با نقش‌های چوبی، آجری، برنز، سنگ و… تزئین شده‌اند. این موزه به‌منظور ارائه خدماتی متنوع به بازدیدکنندگان و گردشگران دارای چندین مغازه‌هایی است که به عرضه و فروش چای، قهوه، سوغاتی و… می‌پردازند. در این موزه می‌توان با سالن اجتماعات و همچنین سالنی با ۷۰۰ صندلی نیز روبه‌رو شد.

معماری موزه ملی چین در پکن

موزه ملی چین یکی از جاذبه های گردشگی در پکن

این موزه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور، عالی‌ترین و ارزشمندترین آثار فرهنگی کل کشور چین را در خود جای‌داده است، برای مثال در این نمایشگاه شما می‌توانید با دندان Yuanmou Man روبه‌رو شوید که به چیزی حدود ۱٫۷ میلیون سال پیش بازمی‌گردد. علاوه بر این در موزه ملی چین ابزار سنگی و اشیای آیینی باستانی و مربوط به دوران ماقبل تاریخ نیز به چشم می‌خورد. یکی از جذاب‌ترین آثار دیگر موجود در این موزه، قطعاتی از لوازم برنزی است که در خرابه‌های آرامگاه سلطنتی شایینگ یین یافت شدند. در کنار تمامی این موارد شما می‌توانید با تعداد بالایی از آثار ارزشمند دیگری نیز روبه‌رو شوید که شگفتی شما را چندین برابر خواهند کرد.

آثار موزه ملی چین در پکن

ساعت کاری موزه ملی چین

این موزه تمامی روزهای هفته به‌جز دوشنبه از ساعت ۹ صبح شروع به کارکرده و تا ساعت ۱۶:۳۰ میزبان گردشگرانی است که برای بازدید از آن مراجعه می‌کنند. لازم به ذکر از که آخرین بلیط‌ها برای بازدید از این موزه تا ساعت ۱۵:۳۰ به فروش می‌رسند و بعدازاین ساعت نمی‌توانید بلیطی خریداری کنید.

بازدید از موزه ملی چین در پکن

مسیر رفت‌وآمد به موزه ملی چین

طبیعتاً یکی از مهم‌ترین معیارهای شما به‌عنوان یک مسافر برای بازدید از یک جاذبه گردشگری مسیر دسترسی آن است. برای رفت‌وآمد به این موزه چندراه کلی پیش روی شما قرار خواهد گرفت:

  • استفاده از اتوبوس‌های خطوط ۱، ۲، ۵۲، ۵۹، ۸۲، ۱۲۰ و اتوبوس‌های گشت‌وگذار خط ۲ و یا اتوبوس گردشگری خط ۲ به سمت تیان آنمن شرقی.
  • استفاده از اتوبوس‌های ۸، ۹، ۲۰، ۴۴، ۶۲۲ یا Te 2 به سمت Qianmen شرقی و بعد چیزی حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی به سمت شمال.
  • استفاده از خط مترو ۱ به سمت تیان آنمن شرقی (موزه ملی چین در سمت جنوبی قرار دارد).
  • استفاده از خط مترو ۲ به سمت Qianmen شرقی (موزه ملی چین در قسمت شمالی قرار دارد).

نویسنده: طلوع حقیقت

مشخصات

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ساعت ۴ عصر
محل تهیه بلیط: نیازی به بلیط ندارد
هزینه ورودی: رایگان
نحوه دسترسی: مترو، اتوبوس