021-43390 info@nilgasht.com

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
ایمیل*
تلفن*
کشور*
* ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرششرایط استفاده از خدمات ما و سیاست حفظ اسرار است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود
021-43390 info@nilgasht.com

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
ایمیل*
تلفن*
کشور*
* ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرششرایط استفاده از خدمات ما و سیاست حفظ اسرار است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

اپرای پکن چین

کشور چین با داشتن قدمت بسیار زیاد خود در زمینه های هنری و فرهنگی در میان سایر کشورهای برجسته در این زمینه دستی به میان دارد. این کشور دارای فرهنگی غنی است که لذت هنر را چشیده و شکل های مختلفی از آن را تجربه کرده است. به همین دلیل نیز در این مطلب تصمیم داریم به یکی از مهم ترین جنبه‌های فرهنگی و هنری کشور گردشگری چین بپردازیم: اپرای پکن یا همان Beijing Opera. اپرای پکن با تاریخچه‌ای ۲۰۰ ساله، بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ این کشور است. اپرای پکن ترکیبی از نمایش، موسیقی، رقص و حرکات آکروباتیک است که این مجموعه، یکی از محبوب‌ترین علاقمندی‌های مردم محلی و حتی گردشگران خارجی به شمار می‌رود. آغاز این هنر به سال ۱۸۴۰ باز می‌گردد در حالی که، دوران شکوفایی و اوج آن را سال ۱۹۳۰ و پایگاه آن را استان Hebei و شهرستان Tianjin می‌دانند.

اپرای پکن در کشور چین

اپرای پکن چین، جذابیتی دیگر برای گردشگران کشور چین!

اپرای پکن جوهره فرهنگ و هنر کشور چین به حساب می‌آید و بزرگ ترین شکل اپرا در اپرای شرقی به شمار می‌رود. اپرای پکن اولین تجربه‌های خود را در زمینه درام چینی به انجام رسانده‌است که با استقبال بالایی از هنرمندان، تماشاگران و… رو به رو شد. اپرای پکن جنبه های نمایشی دیگری را نیز جذب کرده‌است که از میان آن می‌توان به درام محلی اشاره کرد که در قرن هجدهم در جنوب چین از رواج بسیار بالایی برخوردار بود. اپرای پکن هنری منظری است و ترکیب خارق العاده‌ای از موسیقی، ادبیات، نقاشی و تئاتر است که بر اساس قوانین و قواعد خاص خود تنظیم شده و بعد از مدت بسیار زیادی تمرین، ضمن رعایت مقررات و استانداردهای به خصوص به روی صحنه می‌رود. جدا از این مسائل یکی از جذابیت های اپرای پکن در تکنیک بیان آن است. در این اپرا از هر گونه محدودیت های مکانی و زمانی فراغت و رهایی ایجاد می‌شود هر آن چیزی که باقی می‌ماند تنها صحنه و موضوعات مربوط به آن است. اپرای چین از روزی که آغاز شده و به رسمیت شناخته شد نام های بسیاری پیدا کرد که از میان آنها می توان به Jinghuang، Jingxi، Pingju و Daxi اشاره کرد.

اپرای پکن چین

ارائه هنر در اپرای پکن، یکی از تاثیرگذارترین اپراهای جهان

به طور کلی می توان گفت که اپرای پکن، نمایشنامه ها و چهره های نمایشی خود را ار طریق چهار روش کلی ارائه می کند که این روش ها شامل آواز، گفت و گو، رقص و هنرهای رزمی می شود. آواز خواندن در اپرای پکن به لحاظ تشدید جذابیت های هنری ایجاد شده در این اجرا با انواع مختلفی از سبک ها و روش ها صورت می گیرد. گفت و گو به نوعی مکمل فرآیند آواز بوده و سرشار از موسیقی و حرکات بدنی است. رقص هم به حرکات بدنی اشاره دارد که لازمه آن برخورداری از مهارت بالای بدنی است. در نهایت نیز هنر رزمی که ترکیبی از تمرینات رزمی سنتی کشور چین و رقص است که در اپرای چین به خوبی ایفا می شود.

نمایش اپرای پکن

مهمترین وییگی های اپرای پکن

اپرای پکن از ۴ اپرای محلی به نام‌های اپرای Hui در Anhui، اپرای Han در Hubei، اپرای Kun در Jiangsu و اپرای Qinqiang در Shaanxi تشکیل شده که هر یک، سهمی در نتیجه نهایی دارند. اپرای پکن گونه ای از سبک “Banqing” است که Gong, drum, Erhu, Huqin و Yueqin را نیز به همراه دارد. ۴ بخش اصلی یا ۴ مهارت اولیه اپرای پکن؛ گفتار، آواز، رقص و مبارزه هستند که بازیگران باید این مهارت‌ها را از سنین بسیار پایین آموزش ببینند. نقش‌های این اپرا نیز بسیار متنوع هستند و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به Sheng, Dan, Jing و Chou اشاره کرد که هر یک لباس و ماسکی مخصوص به خود دارند. رنگ‌های استفاده شده در هر ماسک، معنایی خاص دارد و هر رنگ نماد یک شخصیت و همچنین حالت عاطفی اوست. سفر به چین بدون تماشای اپرای پکن، لطفی ندارد پس حتما به این نمایش سری بزنید تا از نزدیک با فرهنگ کشور چین آشنا شوید.

نمایش اپرای پکن چین

نقش های اصلی اپرای پکن کشور چین

در حال حاضر، اپرای پکن به یکی از تاثیرگذارترین گونه‌های اپرا در جهان تبدیل شده است. از ویژگی‌های این نمایش می‌توان به شخصیت پردازی‌های فاخر، اجراهای حرفه‌ای و حرکات خاص و آنی آن اشاره نمود که این نمایش را از هر نوع دیگری در جهان متمایز می‌نماید.
نمایش اپرای پکن در کشور چین
در اپرای پکن در کشور چین چند نقش اصلی حضور دارند که از میان آنها می توان به این موارد اشاره کرد:
  • شنگ: شنگ نام یکی از اصلی ترین شخصیت های اپرای پکن است که نقش آن را یک مرد ایفا می کند. این شخصیت از لائوس شنگ و شیائو شنگ تشکیل شده است. لائوس شنگ مرد میانسالی با ریش است که عنوان نماد نجابت است و شیائو شنگ نیز به جوانی بدون ریش اشاره دارد.
  • دان: دان نام یکی از اصلی ترین نقش های زن در اپرای پکن است که می توان آن را به چهار دسته ژنگدان (کینگی)، هوادان، لاوان و وودان تقسیم بندی کرد. ژنگدان معمولا زنی میانسال است که هوش بسیاری داشته از از قدرت بالایی برخوردار است و در رفتار او نیز ظرافت زیادی به چشم می خورد. هوادان دختران کوچکی هستند که از طبقات پایین جامعه به شمار می رود. لاودان نیز زنی ارشد بوده و وادان هم زنی جنگجو را نشان می دهد.
  • جینگ: جینگ شخصیتی مرد با صورتی نقاشی شده است که شخصیتی منحصر به فرد دارد. از این شخصیت می توان به دو مورد بواژنگ و کاوکاو اشاره کرد. علاوه بر این چو نیز نقشی طنز و شرور است که از میان جینگ ها به شمار می رود. این شخصیت ها با رنگ سفید گریم شده اند و به خوبی می توان آنها را تشخیص داد.

گریم بازیگران اپرای پکن

نقاشی صورت در اپرای پکن

نقاشی صورت در اپرای پکن جزء مهم ترین عناصر است که به آن لینپو نیز گفته می شود. لینپو از طریق تمرینات طولانی مدتی صورت می گیرد که در پس آن درک و فهمی است که از هر کدام از نقش ها در این نمایشنامه ها شکل می گیرند. معمولا بازیگران اپرای پکن دارای لباس هایی رنگی با چهره هایی گریم شده هستند که به شکلی اغراق آمیز در آمده اند. به همین دلیل هم نقاشی صورت و گریم در اپرای پکن با نام تصویر قلب ها نیز شهرت دارد. در اپرای پکن قالب های مشخصی از نقاشی صورت وچود دارد که از نظر رنگ، نوع و شکل با یکدیگر متفاوت هستند. معمولا این گونه است که چشم ها، پیشانی ها و گونه های بازیگران به شکل بال پروانه، پرستو و خفاش نقاشی و گریم می شوند.

طراحی لباس و گریم بازیگران در اپرای پکن

ویژگی های صحنه در اپرای پکن

استیج و صحنه ای که اپرای پکن کشور چین در آن به اجرا در می آید از عناصر مهم دیگر این برنامه است که از آن با نام گیمو نیز یاد می شود. به طور کلی می توان گفت که گیمو نوعی از طراحی صحنه است که با تنظیماتی ساده کمک می کند تا اپرای پکن به اجرا در آید. یکی از بارزترین ویژگی های این طراحی صحنه تجربه ای واقعی از زندگی است که در اپرای پکن به خوبی به نمایش در می آید. در این صحنه یک بازیگر تا حدی آزاد است که می تواند بدون داشتن اسب، سوار بر اسب شده و بر روی صحنه به ایفای نقش خود بپردازد.

طراحی لباس در اپرای پکن کشور چین

بنابراین می توان نتیجه گرفت که یکی از بارزترین و اصلی ترین ویژگی های طراحی صحنه اپرای پکن یا همان گیمو حفظ و البته رشد مهارت های عملکرد تخیلی آن است تا امکان آزادی بیان بر زندگی افزایش یافته و معانی مورد نظر راحت تر به مخاطبان القا شود. شاید به همین دلایل است که اپرای پکن در کشور چین از عناصر اصلی فرهنگ چینی به شمار می آید و سالانه تماشاچیان بسیاری را از نقاط مختلفی از دنیا به سمت خود سوق می دهد.

نویسنده: طلوع حقیقت | گردآوری شده در تحریریه نیل گشت

به تماشای اپرای پکن بروید!

تور های پکن

تور چین - تور پکن 5 شب
جدید

تور پکن ۵ شب

از57,900,000 ریال
5 شب و 6 روز
دسترسی: تابستان 98
0
تور چین - تور پکن 7 شب

تور پکن ۷ شب

از57,900,000 ریال
7 شب و 8 روز
دسترسی: تابستان 98
0
تور چین - تور پکن شانگهای

تور پکن شانگهای

از59,900,000 ریال
7 شب و 8 روز
دسترسی: تابستان 98
0

Leave a Reply

*

code