ویزای چین، اخذ ویزای تجاری و ویزای توریستی چین 2024

همانطور که می‌دانید، اخذ ویزا یکی از مهمترین مراحل سفر به کشورهای خارجی است. سفارتخانه کشورهای مختلف برای صدور ویزا، قوانین متفاوتی دارند. سفارتخانه کشور چین نیز در سال 2024 قوانینی مشخص و جدیدی را برای صدور ویزای چین اعلام کرده است؛ به‌طور مثال متقاضی اخذ ویزای تجاری یا ویزای توریستی چین، نیازمند به دریافت دعوتنامه توریستی یا تجاری از شخص، شرکت یا سازمانی در چین است که آن شخص یا سازمان اسپانسر متقاضی، جهت ورود به چین می‌باشد.

اگر برای سفر به چین امکان دریافت دعوتنامه از یک شرکت معتبر چینی را ندارید، آژانس مسافرتی نیل گشت روز با ۱۷ سال سابقه در زمینه اخذ ویزای چین، ارائه دهنده دعوتنامه توریستی و تجاری به متقاضیان می‌باشد؛ لذا جهت اخذ ویزای چین و دریافت اطلاعات بیشتر (نحوه دریافت ویزا و قیمت ویزای چین) پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان ما تماس بگیرید!

نوع ویزا زمان صدور دفعات ورود مدت اقامت قیمت
ویزای توریستی “L”
(گروهی)
عادی – ۴ روز یک بار ورود ۳۰ روز ۱۵۰$
ویزای تجاری “M”
(انفرادی با دعوتنامه مسافر)
عادی – ۴ روز یک بار ورود ۳۰ روز ۱۲۰$
ویزای تجاری “M”
(انفرادی با دعوتنامه آژانس نیل گشت)
عادی – ۴ روز یک بار ورود ۳۰ روز ۲۲۰$
ویزای ۲ بار ورود “M”
(انفرادی با دعوتنامه مسافر)
عادی – ۴ روز دو بار ورود ۶۰ روز ۱ ۹۰$
ویزای ۲ بار ورود “M”
(انفرادی با دعوتنامه آژانس نیل گشت)
عادی – ۴ روز دو بار ورود ۶۰ روز ۳۲۰$
ویزای مولتی ۶ ماهه “M”
(انفرادی با دعوتنامه مسافر)
عادی – ۴ روز چند بار ورود ۶ ماه ۳۵۰$
ویزای مولتی ۶ ماهه “M”
(انفرادی با دعوتنامه آژانس نیل گشت)
عادی – ۴ روز چند بار ورود ۶ ماه ۴۰۰$
ویزای مولتی یک‌ساله “M”
(انفرادی با دعوتنامه مسافر)
عادی – ۴ روز چند بار ورود ۱ سال ۴۰۰$
ویزای مولتی یک‌ساله “M”
(انفرادی با دعوتنامه آژانس نیل گشت)
عادی – ۴ روز چند بار ورود ۱ سال ۶۰۰$
ویزای توریستی “L”
(انفرادی)
عادی – ۴ روز یک بار ورود ۳۰ روز ۱۵۰$

 

نرخ ویزای فوری (Express): برای دریافت ویزای فوری چین باید مبلغ ۳۰ دلار به قیمت‌های بالا اضافه کنید.

نرخ ویزای سوپر فوری (Rush): برای دریافت ویزای سوپر فوری باید مبلغ ۴۰ دلار به قیمت‌های بالا اضافه کنید.

چند نکته:

شرایط دریافت ویزای یک‌ساله “M”: برای دریافت این ویزا، ۴ ویزای تجاری چین که استفاده شده باشد، مورد نیاز است. در حال حاضر در هربار ورود به چین با این ویزا می‌توانید ۳۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید. پس از ۳۰ روز باید از چین خارج شوید و دوباره به آنجا سفر کنید.

شرایط ویزای ۶ ماهه “M”: در شرایطی که سفارت چین این نوع ویزا را صادر کند، برای دریافت این ویزا ۳ ویزای تجاری چین که استفاده شده باشد مورد نیاز است.

 شرایط دریافت ویزای دبل “M”: مدت اقامت در هربار ورود ۳۰ روز است.

در ادامه سعی داریم تا اطلاعاتی کاربردی و مفید برای گرفتن ویزای چین در اختیارتان قرار دهیم و شما را در طی این مراحل همراهی کنیم.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای چین 2024

 1. دعوتنامه و آیتینری (برنامه سفر)
 2. اصل و کپی پاسپورت (با حداقل ۶ ماه اعتبار)
 3. بلیط پرواز
 4. بیمه مسافرتی
 5. وچر هتل
 6. عکس ۶*۴ (چاپی و دیجیتالی)
 7. فرم سفارت (بصورت آنلاین)
 8. اخذ نوبت از سفارت چین
 9. نامه تمکن مالی

نحوه گرفتن ویزای چین

۱. ویزای تجاری چین (M)

این نوع ویزا معمولا ۳۰ روز اقامت و ۳ ماه اعتبار ورود دارد و مدت زمان اقامت به دعوت نامه شما بستگی دارد. برای اخذ این نوع ویزا، باید از شرکت طرف قرارداد خود دعوت نامه تهیه کنید. سپس از سایت سفارت چین وقت سفارت گرفته و فرم‌های مربوطه را تکمیل و به همراه بیمه مسافرتی و نامه تمکن مالی با مانده حساب حداقل $ ۸۰۰۰ به سفارت مراجعه و پس از انگشت نگاری و گرفتن عکس از شما، برگه Pick up را تحویل گرفته و در روز تعیین شده در برگه Pick up، جهت دریافت ویزا و پاسپورت خود مجددا به سفارت مراجعه کنید.

۲. ویزای توریستی گروهی چین (L)

همانگونه که از نام این ویزا مشخص است، برای اخذ این نوع از ویزا باید به صورت گروهی (حداقل ۵ نفر) اقدام شود. پس از مراجعه مسافرین به سفارت، ویزای گروهی در دو برگ صادر می‌شود. برای ورود به چین با این ویزا، حداقل ۲ نفر از مسافرین باید در تور حضور داشته باشند و به چین سفر کنند؛ در واقع الزمی به حضور تمام اعضای گروه نیست و صرفا با حضور ۲ نفر از مسافرین می‌توان با این ویزا به چین سفر کرد.

این نوع ویزا در حال حاضر ۴۰ روز اعتبار دارد و از روز درج شده در ویزا، می‌توانید وارد کشور چین شده و تا تاریخ درج شده در ویزا در چین بمانید. دقت داشته باشید که تمام اعضای گروهی که با ویزای گروهی به خاک چین وارد می‌شوند، باید در یک روز از چین خارج شوند؛ در صورتی که حتی یک نفر از اعضای یک گروه در لحظه خروج از چین در پلیس مرزی حضور نداشته باشد، بقیه اعضا نیز نمی‌توانند از چین خارج شوند و به ازای هر روزی که خروج آن‌ها از این کشور به تعویق بیفتد، هزینه بالایی به عنوان جریمه مشمول آن‌ها خواهد شد.

اخذ این نوع ویزا در تخصص آژانس های مسافرتی است و حسن این ویزا در این است که نیاز به اخذ وقت سفارت ندارد و آژانس مسافرتی با هماهنگی بخش کنسولی وقت ملاقات را برای شما تعیین و پس از مراجعه به سفارت جهت انگشت نگاری و گرفتن عکس مسافر، پس از یک هفته کاری ویزای شما توسط آژانس مسافرتی مربوطه تقدیم می‌شود.

نکاتی در مورد ویزای چین به صورت گروهی

 • ویزای گروهی چین حداقل برای ۵ نفر صادر می‌گردد و از این ۵ نفر حداقل باید دو نفر از آن‌ها با این ویزا وارد خاک چین شوند (البته ورود تنها یک نفر با این ویزا به چین نیز مشاهده شده است)
  اخیرا برخی از ایرلاین‌ها فقط در صورت حضور حداقل سه مسافر، اجازه صدور کارت پرواز را می‌دهند که علت آن نیز معلوم نیست. لازم به ذکر است که تجربه به ما می‌گوید حضور دو نفر مسافر برای ورود به چین کافی است.
 •  این ویزا شامل ۲ برگ کاغذ A۴ می‌باشد که به دست سرگروه سپرده می‌شود و کلیه‌ی مسافران باید با هم وارد چین شوند و با هم نیز از چین خارج گردند. در لحظه ورود به چین، نام مسافرانی که در ویزا وجود دارد ولی به چین وارد نشده‌اند، توسط پلیس مرزی خط خورده و الباقی به کشور چین ورود پیدا می‌کنند؛ همچنین مهر ورود صرفا بر روی ویزا خواهد خورد و پلیس دو برگه مذکور را از از نفر اول گروه تحویل گرفته و در نهایت یک برگه مهر شده را به نفر آخر تحویل می‌دهد.
 • اعتبار این نوع از ویزای چین محدود بوده و بر روی آن درج شده است. مسافر باید در بازه زمانی درج شده وارد شده و از چین خارج گردد.
 • در بدو ورود به چین در محل بازرسی مرزی کشور چین حتما مطابق ترتیب اسمی درج شده در ویزا به خط شوید و در پشت خط زرد رنگ یکی یکی به پلیس مرزی مراجعه کنید.
 • در صورتی که به صورت گروهی و با ویزای گروهی وارد چین می‌شوید و قصد دارید که از گروه جدا شوید و برای انجام کاری به شهر یا هتل دیگری مراجعه کنید حتما از ویزای مهر خورده در چین یک کپی رنگی تهیه کنید و به همراه خود داشته باشید؛ چون شما در هر نقطه از چین جهت ورود به هر هتلی به آن نیاز دارید و حتما در تاریخ برگشت به موقع به هم‌گروهی‌های خود بپیوندید.
 • در حفظ و نگهداری ویزا کوشا باشید؛ چون در صورت مفقود شدن آن دچار مشکلات زیادی همچون هزینه‌های سنگین مالی خواهید شد.
 • در لحظه ورود و مواجه شدن با پلیس مرزی از هرگونه صحبت، توضیحات اضافی و شوخی کردن با هم‌گروهی‌های خود خودداری کنید.
 • برای ویزای گروهی به پر کردن فرم‌های زرد رنگ ورود و خروج (Arrival card‌ و Departure card) نیازی نیست.

۳. شرایط و مدارک دریافت ویزای توریستی چین (انفرادی)

نکته: در حال حاضر ویزای توریستی انفرادی صادر نمی‌گردد!

ویزاهای توریستی انفرادی داخل پاسپورت ثبت می‌شوند و معمولا با دریافت آن در یک بازه زمانی سه ماهه اجازه ورود به چین را خواهید داشت و بوسیله آن خواهید توانست ۳۰ روز در چین اقامت داشته باشید. برای اخذ این نوع ویزا باید شرکتی چینی در زمینه گردشگری برای شما دعوتنامه ارسال کند. شرکت چینی می‌تواند اسکن دعوتنامه را برای شما ایمیل کند و شما با پرینت آن و استفاده از آن اقدام به دریافت ویزای توریستی انفرادی نمائید.

جهت اخذ ویزای توریستی انفرادی روال کار بدین صورت است که آژانس مسافرتی چینی برای آژانس ایرانی دعوتنامه ارسال کرده و آژانس مسافرتی ایرانی این دعوتنامه را به همراه مدارک زیر و نامه تمکن مالی لاتین برای هر نفر حداقل ۵ هزار دلار و به ازای هر روز ۱۰۰ دلار در سربرگ بانک با مهر وامضا و شماره تماس بانک (به عنوان مثال برای ویزای ۳۰ روز حداقل ۸ هزار دلار حدودا ۴۰۰ میلیون تومان) جهت اخذ ویزای چین به سفارت ارائه خواهد داد. 

 1. دعوتنامه و آیتینری سفر
 2. اصل و کپی پاسپورت
 3. بلیط سفر
 4. بیمه مسافرتی
 5. وچر هتل
 6. عکس ۶*۴ ( چاپی و دیجیتالی)
 7. فرم سفارت (بصورت آنلاین)
 8. اخذ نوبت از سفارت چین
 9. تمکن مالی
ویزای چین
ویزای تجاری انفرادی درج شده در پاسپورت

انواع ویزای چین

ویزای کشور چین مدرکی معتبر است که توسط سازمان‌های دولتی به اتباع خارجی داده می‌شود و این افراد طبق این مدرک، مجاز به ورود، خروج و یا عبور از کشور مورد نظر بر طبق قوانین و مقررات کشور میزبان هستند.

طبق حقوق و قوانین بین الملل، هر کشور مستقلی محق است مطابق با قوانین ملی، درباره ورود و یا خروج شهروندان خارجی به قلمرو خود تصمیم گرفته و بر اساس آن ویزای فرد را صادر یا لغو کند. افسران ورود و کارمندان کنسولی کشور چین نیز حق دارند درباره نوع، تعداد ورودی، اعتبار و مدت اقامت هر تبعه خارجی بر اساس قوانین و مقررات ملی کشور چین، تصمیم بگیرند و ویزای فرد را لغو یا صادر کنند. برای ورود به کشور چین، دریافت ویزا الزامی است. هر شهروند خارجی باید قبل از سفر به کشور چین، نسبت به دریافت ویزای چین اقدام کند به جز مواردی که طبق توافقات یا مقررات خاص اجازه ورود بدون روادید را دارند.

به صورت کلی تایپ‌های مختلفی از ویزای چین وجود دارد، در ادامه انواع مختلف ویزای چین که اغلب برای شرایط خاص صادر می‌گردد را معرفی خواهیم کرد:

 • ویزا C: ویزایی که به خدمه خارجی وسایل حمل‌و‌نقل بین‌المللی از جمله هواپیما، قطار، کشتی یا هر وسیله نقلیه موتوری دیگری داده می‌شود. این ویزا به اعضای خانواده افراد ذکر شده نیز تعلق می‌گیرد.
 • ویزا D: این ویزا مختص افرادی است که قصد صادرات مادام العمر به کشور چین را دارند.
 • ویزا F: این ویزا به افرادی که قصد مبادله، تحصیل و یا سایر فعالیت‌ها را دارند تعلق می‌گیرد.
 • ویزا G: مخصوص افرادی است که قصد صادرات به کشور چین را دارند.
 • ویزا J۱: این ویزا مخصوص روزنامه‌نگاران و سازمان‌های خبری خارجی است که در کشور چین اقامت دارند. طول مدت اعتبار این ویزا حدود ۱۸۰ روز است.
 • ویزا J۲: این ویزا به روزنامه نگاران خارجی تعلق می‌گیرد که قصد سفر به کشور چین به صورت کوتاه مدت را دارند. مدت اعتبار این ویزا کمتر از ۱۸۰ روز است.
 • ویزا L: این ویزا توریستی است و به گردشگران تعلق می‌گیرد.
 • ویزا M: ویزای مخصوص تجار و بازرگانان که قصد سفر به منظور فعالیت‌های تجاری دارند.
 • ویزا Q۱: ویزای مخصوص افراد خانواده‌های مقیم کشور چین که به قصد بازدید و یا نگهداری از اعضای خانواده به کشور چین سفر می‌کنند. اعتبار این ویزا بیش از ۱۸۰ روز است. زن و شوهر، پدر و مادر، پسران، دختران، پدر بزرگ و مادر بزرگ و پدر و مادر خوانده‌ها همگی مشمول این ویزا می‌شوند.
 • ویزا Q۲: این ویزا به افرادی که قصد دارند از اقوام خود که ساکن کشور چین هستند بازدید کنند، تعلق می‌گیرد. مدت اعتبار این ویزا نیز بیش از ۱۸۰ روز است.
 • ویزا R: ویزای مخصوص استعدادهای درخشان و نوابغی که به مهارت و توانایی آن‌ها در کشور چین نیاز است.
 • ویزا S۱: ویزای مخصوص بازدید از افراد غیر چینی که در کشور چین مشغول کار یا تحصیل هستند. این ویزا به همسران، فرزندان زیر ۱۸ سال، پدر و مادر خوانده ها تعلق می‌گیرد. مدت اعتبار این ویزا بیش از ۱۸۰ روز است.
 • ویزا S۲: ویزای مخصوص اعضای خانواده افراد غیر چینی که در کشور چین مشغول کار یا تحصیل هستند. اعتبار این ویزا بیشتر از ۱۸۰ روز است.
 • ویزا X۱: ویزای مخصوص افرادی که قصد تحصیل در کشور چین برای مدت بیشتر از ۱۸۰ روز دارند.
 • ویزا X۲: ویزای مخصوص افرادی که قصد تحصیل درکشورچین برای مدت کمتراز ۱۸۰ روزدارند.
 • ویزا Z: ویزای مخصوص کار در کشور چین.

پاسخ به سوالات متداول

مدت زمان لازم برای صدور ویزای چین چقدر است؟

در حالت عادی و برای دریافت ویزای عادی چین، فرآیند پردازش ویزا، ۳ روز کاری فرد به طول می‌انجامد (بهمراه ۱ جلسه فرد کاری که برای درخواست دعوت نامه مورد نیاز است). برای دریافت ویزای فوری چین، با پرداخت هزینه مازادی به ارزش $۳۰ برای هر ویزا می‌توانید بعد از ۲ روز کاری ویزای خود را دریافت کنید.

ویزای چین چقدر اعتبار دارد؟

اعتبار ویزای کشور چین، بسته به نوع آن از ۳ تا ۲۴ ماه متغیر است. ویزای یک‌بار ورود معمولا ۳ ماه، ویزای دو بار ورود ۳۰ روز و ویزای چند ورودی به مدت ۱۲،۶ یا ۲۴ ماه از زمان ورود به این کشور اعتباردارد. در صورتی که در موارد اول و دوم، تعداد ورودی مجاز انجام شده یا زمان اعتبار ویزا تمام شود، ویزا منقضی خواهد شد و شما موظفید برای دریافت ویزای جدید اقدام کنید. در صورت منقضی شدن ویزا، از ورود شما به کشور چین ممانعت به عمل می‌آید.

با ویزای چین چه مدت می‌توان در چین اقامت داشت؟

طول مدت اقامت برای هر ویزا بسته به نوع آن، از ۳۰ تا ۶۰ روز متغیر خواهد بود و در صورت درخواست از طرف متقاضی، این مدت به ۹۰ تا ۱۸۰ روز قابل افزایش است. فرد دارنده ویزای کشور چین می‌تواند در طول این مدت در کشور چین اقامت داشته باشد و در صورتی که قصد ماندن بیش از این تعداد روز را داشته باشد، باید نسبت به تمدید ویزای خود اقدام نماید که این درخواست ممکن است رد یا تائید شود. در صورتی که فرد، بیش از مدت اعتبار ویزای خود در کشور اقامت داشته باشد، ملزم به پرداخت جریمه و یا سایر مجازات‌های تعیین شده توسط دولت جمهوری خلق چین خواهد شد.

ساعات کار سفارت چین در تهران

سفارت چین روزهای یکشنبه تا پنجشنبه در ساعات اداری ۹:۰۰ الی ۱۲:۰۰ و ۱۴:۳۰ الی ۱۶:۰۰ برای دریافت مدارک شما و صدور ویزای چین فعالیت می‌نماید. پس از تحویل مدارک به سفارت، در صورت عادی بودن درخواست شما ویزای شما ۳ روز فرد کاری بعد و در صورت فوری بودن درخواست شما، ویزا ۱ روز فرد بعد آماده می‌گردد. پس از دریافت اصل مدارک به شما قبض سفارت (برگه Pick up) داده خواهد شد.