غار رید فلوت گویلین

معرفی و تصاویر

یکی از پیشنهادهای ما هنگام سفر به شهر گویلین در کشور چین، برنامه‌ریزی برای بازدیدی هیجان‌انگیز از غار رید فلوت Reed Flute Cave با قدمتی ۷۰۰۰۰۰ ساله است. این غار به عنوان شگفت انگیزترین غار آهکی در جهان شهرت دارد. شواهد موجود از این غار نشانگر این است که در زمان‌های گذشته مخفیگاهی برای انسان‌ها بوده است. غار رید فلوت امروزه یکی از مقاصد محبوب گردشگرانی است که علاقه زیادی با طراحی و نورپردازی دارند. این غار در سال ۱۹۶۲ رو به عموم باز شد. افراد مشهوری همچون دنگ شیائوپینگ (Deng Xiaoping) رهبر پیشین دولت چین، روسای جمهور پیشین آمریکا نیکسون (Nixon) و کارتر (Carter) و دبیر کل سابق سازمان ملل متحد د کوئلار (De Quillar) از غار بازدید کرده‌اند.

غار رید فلوت در گویلین چین

 

دلیل نام‌گذاری غار رید فلوت در شهر گویلین

این غار نام خود را نه از شکل غار، بلکه از نی‌های قدیمی اطراف خود که درگذشته بیرون از محوطه غار رشد می‌کرده و غالباً برای ساخت فلوت‌ ها و سایر ابزارهای بادی استفاده می‌شده، گرفته است. به همین دلیل است که مردم محلی منطقه آن را غار رید فلوت می‌نامند. بااین‌حال، برداشت این نی‌ها و استفاده از آن‌ها جهت ساخت وسایل موردنیاز درگذشته، منجر به پیدایش غار نشده است.

غار رید فلوت در گویلین چین

 

تاریخچه غار رید فلوت

در حقیقت این غار توسط گروهی از پناهندگان، هنگام فرار از نیروهای ژاپنی در طول جنگ جهانی دوم پیداشده است؛ اما بعدها کاوشگران نوشته‌هایی جوهری را بر روی سنگ‌های غار پیدا کردند که مربوط به سال ۷۹۲ قبل از میلاد در زمان سلسله تنگ بوده است. این نوشته‌ها ثابت کرد که این غار درگذشته بسیار مورداستفاده قرار می‌گرفته و آن‌ها کشف جدیدی نداشته‌اند.

غار رید فلوت در گویلین چین

 

فضای داخلی غار رید فلوت

دنیای داخل غار از استلاکتیت های مختلف و زیبا، ستون‌ها و سازه‌های سنگی و رسوبات تشکیل‌شده است که با نورپردازی‌های رنگی انجام‌شده منظره‌ای فوق‌العاده را به وجود آورده است. با پیاده‌روی بر روی سنگ‌های زیبای غار رید فلوت و نگاه به اطراف احساسی بی‌نظیر به شما دست می‌دهد، گویی در بهشتی هستید که خدا در آن زندگی می‌کند.

 

در غار رید فلوت به شما چه می‌گذرد؟

هنگامی‌که وارد غار می‌شوید، در ابتدا برای دیدن نقاط مختلف مسیری U شکل را طی می‌کنید و ازآنجا به سمت محوطه‌ای دیگر از غار رید فلوت که نزدیک به اولین منطقه ورودی شماست می‌رسید. مسیری که طی می‌کنید سفری ۴۰ دقیقه‌ای در غار است.

غار رید فلوت در گویلین چین

در طول مسیر شما بانام‌هایی که برای اشکال به وجود آمده توسط استلاکتیت ها، سنگ‌ها و رسوب‌ها انتخاب‌شده است مواجه می‌شوید. درواقع یکی از عادات مردم چین نام‌گذاری بر روی اجسام براساس افسانه‌ها و شعرهاست. مطمئنیم که شنیدن این نام‌ها توجه شما رو به خود جلب می‌کند، پس پیشنهاد می‌کنیم با دقت هرچه‌تمام‌تر به داستان‌های عاشقانه آن گوش دهید. همچنین ساختارهایی شبیه به مجسمه آزادی و حرف e در میان اشکال درون غار رید فلوت به چشم می‌خورد.

 

برجی به شکل کاج در غار رید فلوت

Tower-shaped PineTa Song Ao Xue

در غار رید فلوت دو استلاگمیت عجیب‌وغریب وجود دارد. یکی از آن‌ها شبیه آدم‌برفی است که از سرما دستان خود را در جیب‌هایش فروبرده‌است و دیگری برجی که شبیه به درخت کاجی است و شاخه‌های آن با لایه‌های ضخیمی از برف و یخ پوشیده شده است.

غار رید فلوت در گویلین چین

طبق گفته‌های چینی‌ها، کاج‌ها پس از برف سبزتر می‌شوند و درخت کاج برفی نمادی از شخصیت‌های سرسخت در چین است که مردم چین همیشه آن‌ها را تحسین می‌کنند.

 

غار رید فلوت  و کاخ کریستالی

Crystal Palace

کاخ کریستالی وسیع‌ترین قسمت غار رید فلوت است. هنگام ورود به این منطقه وارد سالنی درخشان می‌شوید که ارتفاع آن از اطراف کاهش می‌یابد. استلاکتیت ها مانند فانوس‌هایی از سقف آویزان هستند و به تالار جلوه‌ای ویژه بخشیده‌اند. برخی از استلاگمیت ها در این سالن مانند ماهی‌هایی هستند که از آب به بیرون پریده‌اند.

غار رید فلوت در گویلین چین

هنگامی‌که کاخ کریستالی را ترک می‌کنید، خط‌هایی روبروی شما ظاهر می‌شوند که طبق افسانه‌های چینی این خطوط جایی است که پادشاه میمون‌ها، شخصیت اصلی داستان سفر به غرب که با تعداد زیادی از پادشاهان اژدهاهای خبیث جنگید تا سلاح قدرتمند خود یعنی سوزن جادویی را برای به فتح دریاها به دست آورد. در طول جنگ جهانی دوم کاخ کریستال که پناهگاهی برای در امان ماندن از بمب‌های جنگی بود مورداستفاده قرار می‌گرفت. سالن کاخ تقریباً ۱۰۰۰ نفر را در خود جای می‌داد.

 

 رقص شیرها در طلوع خورشید

 (Lion Rock and Sunrise (Pinyin: Shilingchaoxia 狮岭朝霞

دریکی از مناطق غار، استلاکتیت ها منظره‌ای از جنگل‌های متراکم با تنه‌های غول‌پیکر درختان را پدید آورده‌اند. با طلوع خورشید گروهی از شیرها در مقابل طلوع آفتاب در جنگل به رقص در میان درختان می‌پردازند. یکی از استلاکتیت ها شبیه به شیری بزرگ‌تر از سایر است که در حال تماشای شیرهای کوچک‌تر در میان جنگل است.

غار رید فلوت در گویلین چین

 

سفرنامه‌های نوشته‌شده بر دیوار غار رید فلوت

علاوه بر مناظر طبیعی فوق‌العاده زیبا در غار فوت رید، نوشته‌های زیادی نیز بر روی دیوارها به چشم می‌خورد. بر اساس برخی از آمارها ۷۷ سفرنامه و شعر بر دیوارها وجود دارد ازجمله پنج مورد در سلسله تانگ، یازده مورد مربوط به سلسله سانگ (Song)، یکی در سلسله یوان (Yuan) و چهار مورد در سلسله مینگ (Ming) که باعث شده است این مکان به یکی از محبوب‌ترین مکان‌های گردشگری گویلین تبدیل شود.

غار رید فلوت در گویلین چین

 

غار رید فلوت از چه چیزی تشکیل‌شده است؟

این غار طی فرسایش‌های طولانی‌مدت و رسوبات کربنی شکل‌گرفته است. سنگ‌های داخل غار عمدتاً سنگ‌آهک هستند و هنگام جاری شدن آب‌های زیرزمینی کربنات کلسیم درون سنگ‌آهک حل می‌شود. هنگامی‌که آب حاوی کربنات کلسیم از زیرزمین بیرون می‌آید و تبخیر می‌شود، فقط کربنات کلسیم آن باقی می‌ماند که باگذشت زمان و طی سال‌های طولانی با انباشت آن‌ها، استلاکتیت ها تشکل می‌شوند. تا به امروز استلاکتیت ها هرروزه رشد کرده‌اند و این چرخه ادامه داشته است.

غار رید فلوت در گویلین چین

 

نکات لازم برای بازدید از غار رید فلوت

 • برای عکاسی در غار نمی‌توانید از فلش دوربین خود استفاده کنید و به دوربین‌هایی با ISO بالا نیاز دارید.
 • بازدید از غار بین ۳ تا ۴ ساعت طول می‌کشد.
 • اگر از گروه خود جا ماندید فراموش نکنید که چراغی به همراه داشته باشید؛ زیرا با حرکت جمعیت احتمال قطع شدن روشنایی در طول مسیر وجود دارد.
 • هنگام بازدید ژاکتی سبک همراه خود داشته باشید زیرا محیط غار سرد و مرطوب است.
 • توجه کنید که پیاده‌روی غار برای کودکان و افراد مسن نسبتاً راحت است.
 • به‌عنوان سوغاتی می‌توانید فلوت‌هایی که ازنی‌های اطراف غار ساخته‌شده است را بخرید.
 • بهترین فصول برای بازدید از غار: بهار، تابستان و پاییز به‌ویژه ماه‌های آوریل تا اکتبر است.

ساعات بازدید:

 • آوریل تا نوامبر: ۷:۳۰ تا ۱۸:۰۰
 • دسامبر تا مارس: ۰۸:۰۰ تا ۱۷:۳۰

غار رید فلوت در گویلین چین

 

چگونه به غار رید فلوت برویم؟

 1. اتوبوس‌های شهری خط ۳، ۵۸، ۱۳ را سوار شوید و در ایستگاه غار Reed Flute پیاده شوید.
 2. همچنین می‌توانید برای رسیدن به آنجا، از اتوبوس دیدنی شهر استفاده کنید. مسیری که این اتوبوس‌ها طی می‌کنند Elephant Trunk Hill – Seven Star Park – Hill Wave Subduing Hill – Folded Brocade Hill – Cave Reed Flute است. این اتوبوس‌ها از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۵:۳۰ بافاصله ۳۰ دقیقه حرکت می‌کند.

نویسنده: بهاره سادات هادوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *