سوژو

Suzhou

درباره شهر

سوژو (Suzhou)، شهری مهم و البته بسیار محبوب در چین است که تاریخی باشکوه دارد. امروزه این شهر، با ساختمان‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌اش، چنان جلوه‌ای دارد که باور اینکه انسان‌ها از ۲ میلیون سال پیش در آن زندگی می‌کردند، دشوار است.

این شهر از نظر تاریخی، گردشگری و اقتصادی اهمیتی بسزا دارد. به همین دلیل، در دسته‌بندی‌های مختلف شهرهای چین از جمله شهرهای آبی چین، شهرهای توریستی چین و شهرهای تجاری چین قرار می‌گیرد.

سوژو از ۲۱ قرن قبل از میلاد، محل زندگی مردمان این سرزمین بوده است و به واسط این قدمت و اهمیت ویژه‌ای که دارد، سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سوی خود می‌کشاند. در این مقاله از نیل گشت، قرار است تاریخچه شهر سوژو را بررسی کرده و مسیر تبدیل شهری باستانی به یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای چین را با هم مرور کنیم.

تاریخ سوژو (۲۱ قرن پیش از میلاد)

انسان‌ها از دوران ماقبل تاریخ، حدود ۱.۷ میلیون سال پیش، در این شهر زندگی می‌کرده‌اند تا اینکه در اواخر حکومت شانگ حدود هزار سال قبل از میلاد، پسر پادشاه آن دوره، به این منطقه آمد و با خود فرهنگ پیشرفته‌ای را به این شهر باستانی منتقل کرد. از آن زمان، ناحیه‌ای که امروز سوژو در آن قرار دارد، گو وو (Gouwu) نام گرفت. 

تأسیس شهر سوژو (۵۱۴ سال پیش از میلاد)

خیلی‌ها بر این باورند شهری که امروزه آن را با نام سوژو می‌شناسیم، ۵۱۴ سال قبل از میلاد در دوره بهار و پاییز (Spring and Autumn Period) توسط ژنرال وو زی شو و به دستور حاکم ایالت وو تأسیس شده است. این شهر که به‌خاطر شمشیرسازی مشهور شد، هِلو (Helu) نام گرفت و به پایتخت ایالت وو تبدیل شد. 

تاریخچه شهر سوژو چین

اهمیت سوژو در دوران سلسله‌های "چین" و "هان"

بازه زمانی: (از ۲۲۱ سال پیش از میلاد تا ۲۲۰ سال پس از میلاد)

پس از گذشت سال‌های جنگ و جدال، پادشاه چین شی هوانگ برای اولین بار همه بخش‌های چین را یک‌پارچه کرد و سلسله چین (Qin Dynasty) را تأسیس نمود. شهر سوژو، در آن زمان به استان وو تبدیل شد که اهمیت ویژ‌ه‌ای برای چین داشت. با گذشت زمان، این ناحیه در دوران حکومت هان به سرعت پیشرفت کرد و به مرکز اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در منطقه تبدیل شد.

پیشرفت چشم‌گیر شهر سوژو تا سلسله تانگ

بازه زمانی: (از سال ۲۲۰ تا ۹۰۷ میلادی)

در دوره سه پادشاهی (Three Kingdoms Period) حدود سال ۲۲۰ تا ۲۸۰، ناحیه سوژو به امپراتوری وو تعلق داشت و در این برهه زمانی در صنعت قایق‌سازی و کشتی‌سازی پیشرفت کرد. از سال ۳۱۷ تا ۵۸۹ میلادی، در دوران حکومت سلسله جین شرقی و سلسله‌های شمالی و جنوبی، مردم نواحی شمالی چین به‌خاطر شرایط جنگی به نواحی جنوبی از جمله سوژو مهاجرت کردند و با خود فرهنگ و فناوری آن زمان نواحی شمال را وارد این منطقه کردند. 

در سال ۵۸۹ در دوران حکومت سلسله سویی، کانال بزرگ افتتاح و سوژو به بندری مهم تبدیل شد. در همین دوران، کم‌کم نام «سوژو» مورد استفاده قرار می‌گرفت. تا اوایل حکومت سلسله تانگ، سوژو مرکز مالی حیاتی برای کل کشور چین بود که از کانال بزرگ بهره می‌برد.

تاریخچه شهر سوژو در کشور چین

شکوه سوژو در سلسله سونگ

بازه زمانی: (از سال ۹۶۰ تا ۱۲۷۹ میلادی)

دوران حکومت سونگ، یکی از نقاط عطف در تاریخ سوژو است. در این برهه زمانی، سوژو شهری پرآوازه در زمینه‌های کشاورزی، فرهنگی، صنایع دستی و تجارت بود. همچنین گفته می‌شود میزان گندم‌های‌ برداشت‌شده در سوژو، کفاف نیاز کل کشور چین را می‌داد.

این شهر همچنین به خاطر تولید ابریشم، شهرت داشت. در آن زمان سوژو در کنار هانگژو، به‌عنوان بهشت‌های زمینی شناخته می‌شدند. شکوه سوژو در دوران حکومت سلسله سونگ شمالی در زمینه ادبیات و فرهنگ، باری دیگر اوج گرفت. استعدادهای بسیاری در این شهر توسط فان ژونگ یان، صدراعظم و ادیب بزرگ، کشف شدند و پایه‌های کشور را تشکیل دادند.

عصر طلایی سوژو در سلسله‌های مینگ و چینگ

بازه زمانی: (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۹۱۱ میلادی)

سوژو در این برهه زمانی، جمعیت زیادی داشت و مالیات هنگفتی به حکومت می‌پرداخت. بزرگ‌ترین بازارهای خرید و فروش در این شهر به راه افتاده بودند. بار گندم جیانگشی و هونان در سوژو جمع می‌شد و به ژجیانگ، فوجیان و دیگر شهرها از راه‌های زمینی و دریایی فرستاده می‌شد. شهر سوژو همچنین یکی از چهار مرکز بزرگ تجاری چین بود و به دنبال آن قیمت زمین‌ها بسیار بالا بود. از آنجایی که افراد مشهور زیادی در این شهر زندگی می‌کردند، این شهر اهمیت ویژه‌ای در زمینه فرهنگی داشت و مقصد بسیاری از دانشجویان و ادبیان بود. بیشتر باغ‌های زیبای سوژو که امروزه محبوب دل گردشگران هستند، در این برهه ساخته شدند.

تاریخچه شهر سوژو

ورود شهر سوژو به عصر جدید (از سال ۱۹۱۱ تا کنون)

پس از سقوط سلسله چینگ، سوژو همچنان شهری مهم به حساب می‌آمد و با تولید صنایع ملی همچون نخ‌ریسی، ابریشم‌بافی، بافتنی، تولید گندم و... توانست شهرت خود را نگه دارد. در واقع، این صنعت ابریشم سوژو بود که این شهر را به شهرتی جهانی رساند. امروزه این شهر یکی از مهم‌ترین شهرهای دلتای رودخانه یانگ تسه است. علاوه بر موارد ذکر شده، تاریخ ۲۵۰۰ ساله سوژو، گردشگران را از سراسر جهان به سمت خود کشیده تا جاذبه‌های تاریخی‌اش را به رخ همگان بکشد.

سخن پایانی

همان‌طور که مشاهده کردید، سوژو یکی از شهرهای باستانی مهم چین است که قدمت آن به بیش از ۲۵۰۰ سال می‌رسد. این شهر از قدیم‌الایام محل سکونت مردم بوده و کم‌کم هم‌راستا با ظهور و سقوط سلسله‌ها رشد کرده است. امروزه این شهر را به‌عنوان یکی از بهترین شهرهای گردشگری چین می‌شناسند که با بازدید از آن می‌توان با یک تیر چند نشان زد. بازدید از ساز‌ه‌های باستانی در کنار دیدنی‌های مدرن، گستره و‌سیعی از سرگرمی‌ها و تجربه‌ای متفاوت در سوژو را ممکن می‌کنند. 

برگرفته از: Suzhou History

مشخصات شهر

کشور: چین
جمعیت: ۶ میلیون

موقعیت