روش استفاده از تاکسی در پکن؛ همه چیز در مورد تاکسی‌های شهر پکن

یکی از روش‌های حمل و نقل در پکن استفاده از تاکسی‌های شهری است. اگر قصد سفر به این شهر را دارید، بهتر است قبل از آن با روش استفاده از تاکسی در پکن آشنا شوید. با ما همراه باشید.

تاکسی در پکن

پکن پایتخت کشور چین و یکی از شهرهای توریستی چین است که هر ساله میلیون‌ها نفر از سراسر جهان از این شهر باستانی دیدن می‌کنند. اگر شما نیز قصد سفر به این شهر کم نظیر را دارید، بهتر است پیش از سفر خود اطلاعاتی درباره این شهر از جمله روش استفاده از تاکسی در پکن داشته باشید. ما در این مقاله به بررسی هزینه‌ها و نکات مهم برای گرفتن تاکسی در پکن اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مدل‌ها و رنگ‌های کنونی رنگ‌های قانونی

مدل‌های اصلی: سوناتا، جتتا، رد فلگ، چین، الیس، سانتانا ۳۰۰۰٫

تاکسی‌های پکن

هزینه تاکسی در پکن

مطابق با آنچه که در سایت numbeo ذکر شده است، هزینه ورودی تاکسی‌های پکن 13 یوآن است. پس از آن به ازای هر کیلومتر 2.5 یوآن و به ازای هر ساعت توقف در محل مورد نظر شما 80 یوآن به هزینه شما اضافه خواهد شد.

چگونه با راننده تاکسی‌های شهر پکن ارتباط برقرار کنیم؟

اکثر راننده‌های تاکسی‌ با زبان انگلیسی آشنایی ندارند، بنابراین توصیه می‌شود که به هنگام خروج از هتل از کارمندان هتل بخواهید که اسم مکانی که قصد رفتن به آنجا را دارید، به زبان چینی برای شما بنویسند تا با نشان دادن آن به راننده‌های تاکسی منظور خود را به آن‌ها برسانید. علاوه بر این حتما یک کارت ویزیت از پذیرش هتل دریافت کنید و نزد خود نگه دارید تا به هنگام بازگشت به هتل نیز دچار مشکل نشوید.

اسامی برخی از هتل‌های شهر پکن به زبان چینی

 • The Great Wall Sheraton Hotel (Beijing) :喜來登長城飯店 (北京市)
 • Tiantan hotel : 北京天坛饭店
 • Sunworld Dynasty Hotel : 天伦王朝酒店
 • Marco Polo Parkside Beijing : 北京中奥马哥孛罗大酒店
 • King Wing Hot Spring International Hotel : 北京京瑞温泉国际酒店
 • Chang An Grand Hotel Beijing :长安大饭店

استفاده از ماشین مشترک در پکن

استفاده از یک ماشین مشترک در پکن قانونی است. دولت چین از این روند استقبال می‌کند؛ به‌خصوص در طول دوره‌هایی که آلودگی هوا بالا است و ساعات اوج ترافیک. با تعداد زیادی از افراد که از تاکسی استفاده می‌کنند، استفاده از ماشین‌های مشترک باعث می‌شود که دیگر هر فردی ماشین شخصی خود را مورد استفاده قرار ندهد. استفاده‌ی مشترک از ماشین می‌تواند عاملی برای حفاظت از محیط‌ زیست باشد و از ساتع شدن گاز کربن جلوگیری می‌کند و همچنین از میزان ترافیک می‌کاهد.

هزینه‌ی استفاده‌ی مشترک از ماشین: ۶۰% نسبت به هزینه‌های غیر استفاده‌ی مشترک.

هرکدام از چهار مسافر صورتحساب را دریافت خواهند کرد.

تاکسی در پکن، ماشین مشترک

متر سنج تاکسی در پکن و شماره‌ی شناسایی راننده

تمام تاکسی‌های قانونی در پکن از متر سنج استفاده می‌کنند و شما وقتی‌که از ماشین پیاده شدید باید هزینه را بپردازید. به‌منظور جلوگیری از هرگونه کشمکش، توصیه می‌شود تا صورتحساب‌های تاکسی که برای شما چاپ می‌شوند را نگه‌دارید.

هر تاکسی در پکن دستگاه متر سنج دارد. در بالای این دستگاه یک دکمه وجود دارد که برای روشن و خاموش مورداستفاده قرار می‌گیرد. زمانی که متر سنج خاموش باشد، عبارت: آماده سوار کردن بر روی پنجره ظاهر می‌شود. این علامت یک علامت کوچک قرمز است که در شب نیز به‌راحتی دیده می‌شود. زمانی که وارد تاکسی شدید و گفتید که می‌خواهید به کجا بروید، راننده باید آن دکمه را بزند، بنابراین مسافرهای دیگر می‌بینند که تاکسی گرفته‌شده است. زمانی که دکمه زده شد و علامت خاموش شد، متر سنج باید روشن شود.

بر روی داشبورد در سمت مسافر شماره‌ی ثبت راننده وجود دارد. اگر این شماره وجود نداشت، سوار آن تاکسی نشوید. پس هر تاکسی قانونی باید شماره‌ی ثبت خود را در مقابل چشمان مسافران قرار دهند.

تاکسی گرفتن در پکن

چگونه می‌توان تاکسی سیاه، بدلی را تشخیص داد؟

تشخیص دادن این نوع تاکسی‌ها به‌ نوعی انجام می‌گیرد که باید به شماره‌ی ثبت تاکسی دقت کرد. پلاک‌های تاکسی‌های قانونی با حرف Beijing B شروع می‌شود. اگر تاکسی دارای پلاکی با حروف “Beijing E”، “Beijing شروع شود، امکان دارد این تاکسی بدل باشد. تاکسی‌هایی که حتی “Beijing B” داشته باشند و چراغ مخصوص شب را نداشته باشند، تاکسی‌های بدلی هستند. اگر به‌ اشتباه سوار تاکسی بدلی شدید، شما باید درخواست صورتحساب کنید. با درخواست کردن صورتحساب از تاکسی می‌توانید تشخیص دهید که این تاکسی بدلی است یا نه، تاکسی‌های بدلی صورتحساب دستی می‌دهند تا اینکه صورتحساب کامپیوتری.

هزینه تاکسی در پکن

توصیه‌هایی برای گرفتن تاکسی در پکن

 1. تاکسی‌های قانونی دارای علامتی بر روی سقف خود هستند و یک شعارنوشته بر روی داشبورد در سمت مسافر وجود دارد که شماره‌ی ثبت آن‌ها بر روی آن‌ها نوشته‌شده است. اگر این شعار نوشته وجود نداشته باشد، سوار این تاکسی نشوید.
 2. در مقصد، شما باید درخواست رسید کنید. اگر متر سنج کار نکند، نباید هزینه پرداخت کنید و اگر راننده تهدید کرد که به پلیس زنگ بزند، تشویق کنید که این کار را انجام دهد. در این حالت راننده باید یک صورتحساب دستی به شما بدهد، ولی مطمئن شوید که شماره‌ی ثبت خود را باید بر روی آن بنویسد.
 3. لطفاً کارت آدرس هتل را در نزد خود داشته باشید و از کارکنان هتل بخواهید که نام هتل را به چینی برای شما بنویسند. در موقع برگشت به هتل، کارت ویزیت هتل را به راننده نشان دهید تا شما را به هتل برساند. بیشتر راننده‌های تاکسی بلد نیستند به زبان انگلیسی حرف بزنند.
 4. جابجا شدن در پکن با تاکسی کار نسبتاً راحتی است. هرچند زمانی که باران می‌بارد، موقعیت کلاً متفاوت خواهد بود. به یاد داشته باشید که اگر قرار است به هواپیما یا قطار برسید و بلیت غیرقابل عودت داشته باشید، در باران تاکسی گرفتن بسیار سخت خواهد بود. در ضمن بسیاری از تاکسی‌ها سفرهای طولانی را قبول نمی‌کنند.
 5. برای مسافرت‌هایی که بیش از ۱۰ کیلومتر به طول می‌انجامند و بعد از ساعت ۲۳٫۰۰ انجام می‌گیرند، هزینه‌های ۲۰ درصد افزایش خواهند یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *