شهر ممنوعه پکن

معرفی و تصاویر

شهر ممنوعه شاهکاری از معماری چین باستان و سمبلی از قدرت امپراتوری چین است که در شمال میدان تیان آنمن (یکی از جاذبه های گردشگری پکن) قرار گرفته است. این بنای تاریخی که در قلب پکن جای گرفته، نمایی از تاریخ چین بوده و برای قرن‌ها رمز و رازهای زیادی از جمله ظهور و فروپاشی دو سلسله بزرگ چین را در دل خود گنجانده است. همچنین این اثر به عنوان بزر‌گ‌ترین و سالم‌ترین اثر باقی مانده سلطنتی- باستانی جهان، بازتابی از بالاترین سطح معماری در چین باستان به شمار می‌رود که بازدید از آن، حس لمس دوره‌ای مهم از این کشور را به بازدیدکننده القا می‌کند.

اگر به آثار تاریخی علاقمند هستید، حتما شنیدن نام این مکان هیجان بزرگی را در وجودتان جاری می‌سازد، چه برسد به بازدید از آن! با بازدید از شهر ممنوعه و تماشای ابهت مرموز آن، به دوران سلسله چینگ و مینگ سفر خواهید کرد.

 در این مقاله با نیل گشت همراه باشید تا ضمن آشناشدن با این مکان فوق‌العاده، از بهترین زمان و نکات مهم سفر به شهر ممنوعه آگاه شوید.

تاریخچه شهر ممنوعه

تاریخچه شهر ممنوعه

قدمت شهر ممنوعه به بیش از ششصد سال پیش برمی‌گردد. در واقع کودتای ژو دی، پسر مؤسس سلسله مینگ منجر به ساخت این بنای گسترده شد. او چند سال پس از کسب مقام امپراتور چنگ زو، عملیات ساخت شهر ممنوعه را در سال 1406 میلادی شروع کرد. زمانی که امپراتور یونگ به سلطنت رسید پایتخت کشور چین از نانجینگ به پکن تغییر پیدا کرد. او دستور ساخت قصر امپراتوری خود را در مرکز پکن اعلام کرد و آن را شهر ممنوعه نامید. این عملیات 14 سال به طول انجامید و در نهایت شهر ممنوعه در سال 1420 میلادی میزبان اولین خانواده امپراتوری شد.

گذشت دو قرن و ظهور سلسله چینگ، اهمیت شهر ممنوعه را کاهش نداد؛ بلکه این بنا باری دیگر تبدیل به قلب امپراتوری و محل سکونت خانواده سلطنتی شد.

اگر برای شما نیز این سوال مطرح است که چرا به این بنای عظیم شهر ممنوعه گفته می‌شود، لازم است بدانید که علت این نام‌گذاری، محدودیت در سطح دسترسی به آن بود و مردم عادی حق ورود به آن را نداشتند. حتی اعضای خانواده سلطنتی نیز تنها اجازه دسترسی به بخشی از این بنای بزرگ را داشتند. تنها کسی که اجازه ورود به تمامی قسمت‌های شهر ممنوعه را داشت، امپراتور بود.

البته هم‌اکنون شهر ممنوعه، به‌خصوص در میان بومیان پکن با نام «قصر موزه» یا Gùgōng شناخته می‌شود. این مکان تاریخی در طی 505 سال درخشش خود، میزبان 24 امپراتور و خانواده آنها بوده است و همین مسئله گواهی بر اهمیت تاریخی شهر ممنوعه است.

از امپراتوران سلسله مینگ گرفته تا پویی (آخرین امپراتور چین و سلسله چینگ) همگی در شهر ممنوعه مستقر بودند. نهایتا در سال 1925 میلادی، پس از برکناری امپراتور پویی، این بنای تاریخی به موزه تبدیل شد و هم‌اکنون یکی از مهم‌ترین قصرهای جهان است.

شهر ممنوعه چندین بار مورد حمله قرار گرفته و بخش‌هایی از آن آسیب دیده؛ با وجود این در دوره‌های مختلف بازسازی شده است.

معماری شهر ممنوعه

معماری شهر ممنوعه

یکی از دلایل شهرت شهر ممنوعه برای گردشگران سبک معماری خاص آن است. این معماری در سبک کلاسیک چینی و شرق آسیا بوده و با معماری توسعه یافته این کشور نیز همراه شده است.

خطوط عمودی متقارن

شهر ممنوعه پکن به گونه ای متقارن در امتداد محور مرکزی شمال تا جنوب ساخته شده است. این محور در واقع محور قدیمی شهر پکن بوده و دارای سه تالار در محوطه بیرونی است که عبارتند از سالن هماهنگی مرکزی، تالار هماهنگی عالی، قصر خیر آسمانی، قصر عرفان زمینی، تالار اتحاد بین المللی و… . سایر قصرها نیز به گونه ای موازی با محور مرکزی ساخته شده‌اند.

هر کدام از کاخ‌های شاخته شده در شهر ممنوعه بر اساس فرهنگ سنتی کنفوسیوسی چینی بنا شده‌اند. از آنجایی که امپراتوران چینی بر این باور بودند که آنها در حال اداره کل کشور هستند تصمیم گرفتند که شهری امپریالیسیتی را در مرکز پایتخت و قلب شهر بنا کنند. در فرهنگ چینی سمت چپ به معنای مرتبه بالا و ارتقاء بوده و سمت راست نیز نشان دهنده رتبه پایین و رکود است. به همین دلیل نیز معبد امپراتور در سمت چپ محوطه ساخته شده است.

شهر ممنوعه از نمای بالا
برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگ بر روی آن کلیک 👆 کنید.

طراحی و معماری قصر شهر ممنوعه

کاخ مستطیل شکل این بنا ۹۶۱ متر از جنوب به شمال و ۷۵۳ متر از غرب به شرق امتداد دارد. این کاخ چیزی حدود ۷۲۵ هزار متر مربع مساحت دارد (برای درک این وسعت می‌توانید صد زمین فوتبال را در کنار هم تجسم کنید!) و مساحت ساختمان اصلی که ۸۷۰۷ اتاق دارد، ۱۵۵ هزار متر مربع می‌باشد.

دیوارهای اطراف شهر ممنوعه در حدود ۱۲ متر ارتفاع و ۳۴۰۰ متر طول دارند و در اطراف این دیوارها خندقی به عمق ۵۲ متر حفر شده است. بدین ترتیب، این قصر کاملا قوی و غیرقابل تسخیر محسوب می‌شده است. این مجموعه که مطابق با یک کد فئودالی بسیار دقیق ساخته شده، انعکاسی از بارزترین ویژگی‌های امپراطور آن دوران، یعنی برتری و قدرت بوده است.

دروازه‌های شهر

این بنای وسیع تاریخی دارای چهار دروازه اصلی است:

 • دروازه نیمروز (Meridian) یا وومن (Wumen) در ضلع جنوبی
 • دروازه شنوومن (Shenwumen) در ضلع شمالی
 • دروازه دونگهوامن (Donghuamen) در ضلع شرقی
 • دروازه شیهوامن (Xihuamen) در ضلع غربی

امروزه تنها ورود از طریق دروازه مریدین و دروازه شنوومن میسر است.

محوطه‌های ساخته شده در شهر ممنوعه

به‌طور کلی شهر ممنوعه از سه بخش اصلی تشکیل شده است: محوطه بیرونی (Outer Court)، محوطه داخلی (Inner Court) و باغ شخصی امپراتوری (Imperial Garden).

محوطه بیرونی برای ضیافت‌های امپراتوری مورد استفاده قرار می‌گرفته و محوطه داخلی محل سکونت امپراتور و خانواده‌اش بوده است.

محوطه بیرونی شهر ممنوعه

از مهم‌ترین ساختمان‌های شهر ممنوعه که در محوطه بیرونی قرار دارند می‌توان به «تالار هارمونی برتر» (Hall of Supreme Harmony)، «تالار هارمونی مرکزی» (Hall of Central Harmony) و «تالار حفظ هارمونی» (Hall of Preserving Harmony) اشاره کرد.

تالار هارمونی برتر، اولین و بزرگ‌ترین سازه شهر ممنوعه است که تاج اژدهای امپراتورها در آن قرار دارد. کاربرد این تالار در دوران سلسله چینگ، برگزاری جشن‌های سلطنتی بوده است. دومین تالار که پشت تالار هارمونی برتر قرار دارد، تالار هارمونی میانی یا مرکزی است. امپراتورها در این تالار پیش از مراسم‌ها، استراحت می‌کردند یا به تمرین سخنرانی می‌پرداختند. آخرین تالار، تالار حفظ هارمونی نام دارد که ابتدا از آن برای برگزاری ضیافت‌ها و بعدها برای آزمون‌های سلطنتی استفاده می‌شد. (امتحان‌های سلطنتی یک سیستم آزمون خدمات ملکی در امپراتوری چین بوده است که با هدف انتخاب نامزدهای مناصب دولتی اداره می‌شده است.)

محوطه داخلی شهر ممنوعه

مهم‌ترین ساختمان‌های محوطه داخلی شامل تالار خلوص آسمانی (Palace of Heavenly Purity)، تالار اتحاد و آرامش (Palace of Union and Peace)، تالار آرامش زمینی (Hall of Terrestrial Tranquility) و شش قصر غربی و شرقی هستند.

تالار خلوص آسمانی اولین سازه‌ای است که در محوطه داخلی با آن مواجه می‌شوید. این تالار محل جلسات امپراتور بوده است. تالار اتحاد و آرامش محل نگهداری اسناد سلطنتی بوده و تالار آرامش زمینی مکانی است که ملکه در آن سکونت داشته است.

علاوه بر این شش قصر شرقی و غربی در دو طرف تالارهای اصلی قرار دارند و زمانی محل زندگی حرم‌سرای امپراتور بودند.

سمبل‌های بکار رفته در شهر ممنوعه

در معماری شهر ممنوعه سمبل‌هایی وجود دارد که آن را به یکی از شاهکارهای تاریخی تبدیل می‌کند. به‌عنوان مثال رنگ قرمز، عدد 9، اژدها و ققنوس جایگاه ویژه‌ای در تاریخ و فرهنگ چینی دارند و به‌وفور در شهر ممنوعه به اشکال مختلف به چشم می‌خورند.

رنگ قابل توجه به کار رفته در فضای داخلی شهر ممنوعه قرمز و رنگ پنجره ها، ستون‌ها و درها نیز زرد است. قرمز نشان‌دهنده رویدادهای شاد و جشن ها بوده و نشان دهنده محبوبیت آن در استفاده روزانه چینی‌ها است. رنگ زرد و کاشی‌های زردرنگ سقف‌های ساختمان‌ها، سمبلی از قدرت امپراتوری هستند. همچنین عدد ۹ نشان‌دهنده برتری در سلطنت چین بوده و قدرت امپراتور را نشان می‌داده است.

طرح‌های اژدها نیز نشان‌دهنده امپراتورها است و در محموع نیز چیزی حدود ۱۲۶۵۴ اژدها در این بنا طراحی شده است. طرح‌های ققنوس نیز نشان‌دهنده مهاجران است.

تزیینات سقف قصر

در این بنا بیش از ۱۰ نوع سقف وجود دارد. سه تالار اصلی دارای سقف‌های متفاوتی هستند و عمدتا سقف‌ها با طرح‌های سقف چاله‌ای، سقف هرمی و… طراحی شده‌اند.

بلندترین سقف این بنا مربوط به تالار هماهنگی عالی است که ۱۰ حیوان اسطوره‌ای در هر گوشه‌ای از آن به چشم می‌خورند. حیواناتی که در سقف ساختمان‌های قدیمی به چشم می‌خورند معمولا شیر، اژدها، شیر، ققنوس، اسب آسمانی و… هستند. لازم به ذکر است که افسانه‌های بسیاری در رابطه با اژدها و سایر حیوانات در فرهنگ چینی وجود دارد که دلیلی بر انتخاب این حیوانات در معماری این بنا است.

حقایق جالب درمورد شهر ممنوعه

حقایقی جالب درباره شهر ممنوعه

 • شهر ممنوعه بزرگ‌ترین قصر امپراتوری در جهان است.
 • شهر ممنوعه به دست بیش از یک میلیون کارگر ساخته شده است.
 • در محوطه بیرونی هیچ درختی وجود ندارد؛ چرا که امپراتورها بر این باور بودند که درختان ممکن است جو سلطنتی را به هم بزنند.
 • قصرهای رده‌بالاتر، طراحی‌های پیچیده‌تری روی در و پنجره‌ها دارند.
 • طبق افسانه‌ها، شهر ممنوعه دارای 9999.5 اتاق است. دلیل این عدد عجیب، قصر امپراتور جید، از اساطیر چینی است که حکم خدا را دارد و قصر او دارای 10000 اتاق است. امپراتورهای فانی به خود اجازه داشتن اتاق‌هایی بیشتر از خدایشان نمی‌دادند.
 • طراحی سقف‌ها به‌گونه‌ای است که پرندگان توانایی نشستن و لانه‌کردن روی آنها را ندارند.
 • ساخت تالار یوده (Yude tang) برعهده معمار ایرانی بوده است.
 • شهر ممنوعه محل زندگی تعداد زیادی از گربه‌هاست و از آنها مراقبت می‌شود.
 • برای قرن‌ها مردم معتقد بودند که روح‌های سرگردان شب‌ها در شهر ممنوعه پرسه می‌زنند.
 • تعداد میخ‌های روی هر دروازه، سمبلی مخصوصی هستند.
 • شهر ممنوعه دارای بزرگ‌ترین مجموعه سازه‌های چوبی باستانی در جهان است.
 • معمولا امپراتورها در شهر ممنوعه، ساعت 4 صبح بیدار می‌شدند و ساعت 8 شب به خواب می‌رفتند.
 • موزه قصر با بیش از 14 میلیون بازدیدکننده سالانه، از بزرگ‌ترین موزه‌های فرهنگی جهان است.

نکات بازدید از شهر ممنوعه

بهترین فصل برای بازدید از شهر ممنوعه

بهترین زمان برای بازدید از شهر ممنوعه از اواخر مارس تا اوایل ژوئن (اوایل فروردین تا اواسط خرداد) و همچنین از اواخر اوت تا اواخر نوامبر (اواسط شهریور تا اواسط آذر) است. در این بازه زمانی بهتر است سراغ روزهای کاری هفته و تعطیلات ملی نروید. همچنین شهر ممنوعه دوشنبه‌ها به‌جز در برخی مراسم‌های خاص، بسته است.

چگونه به شهر ممنوعه برویم؟ (راه‌های دسترسی به شهر ممنوعه)

نکته: برای رفتن به شهر ممنوعه می‌توانید از تمام امکانات حمل و نقل شهری استفاده کنید؛ اما از آنجایی که اکثر چینی‌ها با زبان انگلیسی آشنایی ندارند و یا دانش کمی در این خصوص دارند، پیشنهاد می‌کنیم که به‌طور مثال از خطوط اتوبوس برای این منظور استفاده نکنید؛ چرا که در صورت پیش آمدن سوال نمی‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

1. استفاده از مترو

به دلیل قوانین امنیتی شدید اطراف شهر ممنوعه، بهترین راه دسترسی به این مکان تاریخی استفاده از مترو است. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به شهر ممنوعه، ایستگاه تیانانمن شرقی (Tiananmen East) است. برای دسترسی به این ایستگاه سوار متروی خط یک، لاین قرمز شوید و از خروجی B ایستگاه تیانانمن شرقی یا خروجی A ایستگاه تیانانمن غربی پیاده شوید. سپس برج تیانانمن در میدان تیان آنمن را پیدا کرده و به سمت آن بروید تا دروازه مریدین یا دروازه نیمروز در ضلع جنوبی این بنا را پیدا کنید.

همچنین می‌توانید از خط 2 مترو استفاده کنید و در ایستگاه چیانمن (Qianmen) از خروجی A خارج شوید. پس از گذشتن از میدان تیانانمن، برج تیانانمن را رد کنید و جلوتر دروازه مریدین را خواهید دید. توجه داشته باشید مترو پس از ساعات شلوغی یعنی 9:15 به بعد تراکم جمعیت کمتری دارد.

2. استفاده از تاکسی

اگر ترجیح می‌دهید با تاکسی به شهر ممنوعه بروید، ابتدا به راننده بگویید قصد رفتن به گوگونگ (Gùgōng) (به زبان چینی: 紫禁城) را دارید. شهر ممنوعه در حال حاضر توسط مردم چین به عنوان “Gùgõng” (کاخ امپراتوری) شناخته می شود. سپس از او بخواهید شما را در تقاطع خیابان نانچیزی (Nanchizi) و چانگ آن شرقی (Dong Chang An) پیاده کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتما به هنگام خروج از هتل و استفاده از تاکسی در شهر، حتما کارت ویزیت هتل را از ریسپشن دریافت کنید تا در صورت لزوم به هنگام برگشت به هتل آن را به راننده تاکسی نشان دهید تا بتوانید به راحتی به هتل برگردید.

3. استفاده از خط اتوبوس

برای استفاده از اتوبوس می‌توانید سوار اتوبوس‌های شماره 1، 2، 52، 82، 120، اتوبوس گردشگری خط دو، اتوبوس توریستی خط یک یا دو شده و در ایستگاه تیانانمن شرقی پیاده شوید یا اینکه از اتوبوس‌های شماره 1، 5، 52، اتوبوس گردشگری خط یک و دو و اتوبوس توریستی خط یک و دو استفاده کنید و در ایستگاه تیانانمن غربی پیاده شوید.

خرید بلیت شهر ممنوعه و ساعات کاری

شهر ممنوعه معمولا در همه روزهای سال به‌جز دوشنبه‌ها باز است و ساعت کاری آن از 8:30 صبح تا 16:30 است. هزینه بلیت شهر ممنوعه به‌ازای هر نفر در فصل‌های شلوغ همچون تابستان (معمولا از آوریل تا اکتبر) 60 یوان و در فصل‌های خلوت‌تر (از نوامبر تا مارس) 40 یوان است. توجه داشته باشید افراد بالای شصت سال و کودکان زیر 17 سال شامل تخفیف می‌شوند. حضور برای کودکان زیر شش سال نیز رایگان است.

شما برای خرید بلیت می‌توانید از سایت رسمی شهر ممنوعه استفاده کنید؛ اما این سایت به زبان چینی است و خدمات خود را به زبان‌های دیگر ارائه نمی‌دهد. بنابراین اگر امکان خرید مستقیم از این سایت را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم به آژانس‌های خرید بلیت مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید بلیت را حضوری خریداری کنید، اما غیر از احتمال شلوغ بودن و معطلی، امکان اتمام بلیت نیز وجود دارد.

رستوران شهر ممنوعه

امکانات رفاهی در شهر ممنوعه

حمل و استفاده از آب معدنی در شهر ممنوعه مجاز است و می‌توانید به همراه خود بطری آب معدنی داشته باشید؛ اما اگر مایل به حمل لوازم اضافه نیستید، می‌توانید از دکه نزدیک به جایگاه فروش بلیت، خوراکی و نوشیدنی خریداری کنید. همچنین پس از عبور از سه تالار اصلی، با کافه و چایخانه‌ای مواجه خواهید شد. برای استراحت نیز می‌توانید از صندلی‌های محوطه میان شش قصر شرقی و غربی و همچنین دروازه شنوومن استفاده کنید.

برای دسترسی به سرویس بهداشتی، می‌توانید از سرویس بهداشتی موجود در میدان تیان آنمن استفاده کنید؛ اما در نظر داشته باشید که با جمعیت زیادی روبه‌رو خواهید شد. سرویس بهداشتی‌های دیگری نیز در محوطه شهر ممنوعه از جمله در منطقه شش قصر شرقی و غربی و ضلع انتهایی وجود دارد. پیشنهاد می‌شود حتما دستمال‌کاغذی و ضدعفونی‌کننده دست به همراه خود داشته باشید.

نکات پیش از ورود به شهر ممنوعه

 • شهر ممنوعه یکی از عظیم‌ترین قصرهای جهان است و بدیهی است بازدید از تک‌تک سازه‌های آن امری چالش‌برانگیز است. پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از این مکان لباس و به‌خصوص کفش راحتی بپوشید.
 • برای ورود به شهر ممنوعه پاسپورت خود را به همراه داشته باشید.
 • کمک‌گرفتن از تورلیدر ماهر، گزینه‌ای عالی است. شهر ممنوعه از تاریخی غنی برخوردار است و در خیلی از بخش‌ها ممکن است متوجه نباشید چه چیزی پیش روی شماست.
 • در ورودی دروازه‌های وومن و شنوومن، می‌توانید دستگاه‌ راهنمای صوتی اجاره کنید که زبان‌های مختلف غیر از فارسی را پشتیبانی می‌کند. هزینه این دستگاه‌ها حدود 140 یوان است.
 • سرتاسر این مکان دارای وای‌فای رایگان است.
 • شما می‌توانید کیف و لوازم خود را رایگان به امانات دروازه ورودی بسپارید. در غیر این صورت پس از بررسی وسایل و کیف دستی همراه خود با دستگاه کنترل بازرسی ایکس ری، اجازه حمل آنها را به داخل این مکان خواهید داشت.
 • امکان اجاره ویلچر و کالسکه به‌صورت رایگان از دروازه‌های مریدین و شنوومن امکان پذیر است.
 • قرار است زمان طولانی را در شهر ممنوعه بگذرانید، پس از بردن پاوربانک و شارژکردن دستگاه‌های الکترونیکی خود غافل نشوید.

توصیه‌هایی برای بازدید از شهر ممنوعه پکن

۱. روزهای آخر هفته و روزهای تعطیل چینی به آنجا نروید

بر اساس ساعات کار مجموعه که در ادامه آورده شده است می‌توانید حضور خود در این مکان را برنامه‌ریزی کنید. این مکان به غیر از دوشنبه‌ها در تمامی روزهای دیگر سال باز است. دوشنبه ها به طور کلی شهر ممنوعه تعطیل است.

توجه: در طول تعطیلات عمومی این مکان دوشنبه‌ها هم باز است.

_____________________________________

بازدید از شهر ممنوعه از اول آوریل تا ۳۱ اکتبر

 • ساعات بازدید: (۸:۳۰ تا ۱۷:۰۰)
 • آخرین ورود: ۱۶:۱۰
 • اتمام فروش بلیت: ۱۶:۰۰

_____________________________________

بازدید از شهر ممنوعه از اول نوامبر تا ۳۱ مارس

 • ساعات بازدید: (۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰)
 • آخرین ورود ۱۵:۴۰
 • اتمام فروش بلیت ۱۵:۳۰

۲. ورودی درست را انتخاب کنید.

دو ورودی به شهر ممنوعه وجود دارند:

– دروازه‌ی جنوبی (دروازه‌ی مریدیان – وومن)

– دروازه‌ی شمالی (دروازه‌ی ابدیت – شنوو من)

دروازه‌ جنوبی از جنوب به میدان میدان تیان‌آن‌من وصل شده است. بهتر است که از دروازه‌ی جنوبی به شهر ممنوعه وارده شده و از دروازه‌ی شمالی خارج شوید که به‌صورت قانونی یک مسیر جنوب به شمال در این شهر وجود دارد. این موزه، مستر کارت، ویزا و کارت‌های پی یونیون را برای خرید بلیت قبول می‌کنند.

۳. مناره‌های شهر ممنوعه و خندق‌های پیرامون آن را به نظاره بنشینید.

عاملی که معمولاً در این مرحله مورد غفلت قرار می‌گیرد بازدید از مناره‌های باشکوه شهر ممنوعه و خندق‌های پیرامون آن است. چهار مناره‌ی زیبا با ساختار یکسان در چهارگوشه‌ی این شهر وجود دارند.

۴. به پارک جینگشان بروید (تا دید کاملی از شهر ممنوعه داشته باشید)

در طول سفر به پکن نباید دیدن پارک جینگشان را از دست بدهید. این پارک در کنار دروازه‌ی شمالی شهر ممنوعه قرار دارد. بعد از اینکه بازدید خود از شهر ممنوعه از جنوب به شمال را تمام کردید، می‌توانید از دروازه‌ی شمالی از شهر ممنوعه خارج شوید.

سرخود را بالا بگیرید، عمارتی را خواهید دید که دارای حفره‌های غاری شکل بر روی یک تپه است. این تپه با نام تپه‌ی جینگشان شناخته می‌شود (تپه‌ی زغال و یا تپه‌ی معدنی). تپه‌ی جینگشان محل ایده‌آلی برای داشتن دید کامل به شهر ممنوعه و شهر پکن است.

۵. سامانه‌ی حمل‌ونقل مناسب را انتخاب کنید.

بازدیدکنندگان باید از سامانه‌ی حمل‌ونقل عمومی پکن استفاده کنند

 • اتوبوس، مترو و تاکسی

لطفاً توجه داشته باشید که تاکسی‌ها اجازه ندارند تا در کنار دروازه‌های جنوبی و شمالی توقف کنند. با اتوبوس برای دروازه یی جنوبی (وو من) از اتوبوس‌های شماره ۱, ۱۰, ۱۲۰, ۱۲۶, ۲, ۲۰, ۳۷, ۴, ۵۲, ۵۹, ۷۲۸, ۸۰۲ یا Te 1 به سمت شرق تیانمن استفاده کنید؛

 • و یا سوار اتوبوس‌های ۱, ۱۰, ۲۲, ۳۷, ۴, ۵, ۵۲, ۷۲۸, ۸۰۲ یا Te1 شوید تا به غرب تیانمن بروید.

برای دروازه‌ی شمالی سوار اتوبوس‌های ۱۰۱, ۱۰۳, ۱۰۹, ۱۱۱, ۱۲۴, ۸۱۰, ۶۸۵, ۸۱۴, ۸۴۶ یا ژوهان ۱ شوید (یک اتوبوسی که بین کیوآنمن و کاخ‌موزه در رفت و آمد است).

 • با مترو (به سمت دروازه‌ی جنوبی)

سوار خط ۱ به سمت شرق تیانمن و یا غرب تیانمن شوید.

 • پارک کردن:

هیچ جای پارک بیرون از دروازه‌های کاخ‌موزه وجود ندارند. پارکینگ‌های عمومی زیر در نزدیکی شهر ممنوعه هستند:

– بیرون دروازه‌ی رستگاری شرقی (دونگوئا من)

– در پشت خیابان پارک جینگشان

– جلو دروازه‌ی پارک بیهای

۶. زمان بازدید خود را به‌خوبی برنامه‌ریزی کنید.

شهر ممنوعه شهر بزرگیست که در حدود ۷۲ هکتار را پوشش می‌دهد. به‌طور عادی سفر شما دو تا سه ساعت طول خواهد کشید. برنامه‌ی سفر خود را با بازدید از میدان میدان تیان‌آن‌من ، پارک جینشان یا پارک بیهای هماهنگ کنید. لطفاً در ذهن داشته باشید که بلیت‌ها تا ساعت ۱۵:۳۰ (اول نوامبر تا ۳۱ مارس)، ۱۶:۰۰ (اول آوریل تا ۳۱ اکتبر) فروخته می‌شوند.

۷. یک راهنمای قانونی استخدام کنید و یا از راهنمای صوتی بهره ببرید.

شهر ممنوعه ارزش دیدن دارد، ولی به شرطی که شما تاریخ را بدانید. بهتر است از راهنماهای تور پکن استفاده کنید. توصیه نمی‌شود که از راهنماهای توریست در ورودی‌ها استفاده کنید. آن‌ها راهنماهایی هستند که برای خودشان کار می‌کنند.

۸. لباس مناسب برای هوای گرم را بپوشید.

درختان کم با سایه‌های کم در شهر ممنوعه وجود دارند. در طول تابستان این شهر بسیار گرم است؛ بنابراین اگر در تابستان به اینجا سفر می‌کنید، برای محافظت از گرما به همراه خود چتر بیاورید، بطری آب داشته باشید و از کفش‌های راحت استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به داده‌های مربوط به آب‌وهوای پکن مراجعه کنید.

۹. کفش‌های راحت بپوشید.

نواحی روباز و بیرونی زیادی وجود دارند که در آنجا شما از نور خورشید در امان نیستید. راحت‌ترین کفش خود را بپوشید.

۱۰. به دست‌فروشان در خیابان‌ها توجه نکنید.

برخی از دست‌فروش‌ها در هر ورودی وجود دارند که برنامه‌های سفر به دیوار بزرگ را می‌فروشند. همه‌ی آن‌ها را رد کنید. مخصوصاً تورهای اتوبوس را. این‌ها راست نخواهند بود و شما را سردرگم خواهند کرد.

۱۱. مراقب کلاه‌برداری‌ها در چایخانه‌ها و خریداران بلیت باشید

۱۲. صدا کردن تاکسی در خیابان

لطفاً به یاد داشته باشید که تاکسی‌ها اجازه ندارند تا در دروازه‌های شمالی و جنوبی توقف کنند. برخی از افراد بعد از اتمام بازدید شما امکان دارند برای ارائه‌ی خدمات تاکسی به سمت شما بیایند و امکان دارد راننده‌ی تاکسی سیاه باشند. از آن‌ها اجتناب کرده و سر مسیر خود تاکسی بگیرید.

 سخن پایانی

اگر قصد سفر به پکن را دارید، احتمالا نمی‌توانید چشم روی شاهکار تاریخ ببندید. این بنای تاریخی عظیم داستان‌های زیادی در دل خود نهفته است که تنها با بازدید از آن می‌توانید از آنها سر در بیاورید. آیا تجربه سفر به شهر ممنوعه را داشته‌اید؟ اگر فرصت سفر به چین را داشته باشید، از شهر ممنوعه بازدید می‌کنید؟

منابع: chinahighlights | contexttravel | travelchinaguide

مشخصات

ساعت بازدید: ۸:۳۰ صبح تا ۵ عصر
محل تهیه بلیط: https://intl٫dpm٫org٫cn/visit٫html?l=en
هزینه ورودی: ۴۰ تا ۶۰ یوان
نحوه دسترسی: تاکسی، اتوبوس، مترو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *