برج ناقوس شیان و حقایقی درباره جابه‌جایی آن

معرفی و تصاویر

برج ناقوس شیان Bell Tower of Xi’an یا همان برج بل شیان، یکی از جاذبه‌های دیدنی زیبای شهر شیان در چین است که همیشه بازدید از آن به گردشگران توصیه می‌شود، برج ناقوس یکی از بناهای زیبای به‌جامانده از زمان قدیم در شیان است که در مرکز جغرافیایی این شهر در اوایل زمان پایتخت بودن خود ساخته‌شده است. این جاذبه توریستی از جایگاه مهمی برخوردار بوده است. به‌طوری‌که با ایجاد و گسترش خیابان‌هایی از سمت شمال، جنوب، غرب و شرق این برج را درنهایت به دروازه‌های شمالی، جنوبی، شرقی و غربی دیوار شهر در زمان سلسله مینگ متصل کرده است. پس اگر شما هم برای سفر، کشور چین را انتخاب کرده‌اید، همراه با نیل گشت با این برج قدیمی بیشتر آشنا شوید.

برج ناقوس شیان - برج بل شیان

مشخصات برج ناقوس شهر شیان

این برج چوبی دارای ۳۶ متر ارتفاع است و روی پایه‌ای از جنس آجر به طول ۳۵٫۵ متر در هر طرف با بلندی ۸٫۶ متر ساخته‌شده است. برج ناقوس شیان بزرگ‌ترین و بهترین اثر باقی مانده از معماری سنتی چین در نوع خود به شمار می‌آید. یکی از دلایل ساخت این برج اهمیت شهر شیان در سلسله مینگ به‌عنوان مهم‌ترین شهر نظامی در شمال غربی چین بوده که این حقیقت در ابعاد گسترده‌ای در طول تاریخ چین بازگو شده است.

برج ناقوس شیان - برج بل شیان

ساختار برج ناقوس شیان

هدف از ساخت این برج مکانی برای تحت نظر داشتن اطراف شهر و همچنین اعلام هشدار اولیه حمله از سوی دشمنان بوده که در سال ۱۳۸۶ توسط امپراتور zhu yuanzhang ساخته‌شده است.
این بنای تاریخی دارای ۳ سقف شیروانی شکل در اطراف خود است که با نگاه اولیه به‌ظاهر برج از بیرون، این ساختمان ۳ طبقه به نظر می‌آید ولی نکته جالب این است که برج ناقوس فقط ۲ طبقه دارد. پس از وارد شدن به برج برای دیدن داخل آن باید از پله‌های مارپیچ برج بالا برویم و هرچقدر جلوتر می‌رویم با ساختار این جاذبه گردشگری زیبا بیشتر آشنا می‌شویم، به‌طوری‌که با دیدن آجرها و سنگ‌های مکعبی شکل، کاشی‌های سبزرنگ در شیروانی‌ها، نقاشی‌های هنرمندانه و ورقه‌های طلای روی سقف این برج درک بیشتری از این شاهکار هنری قدیمی با معماری مینگ به دست می‌آوریم. سه لبه شیروانی شکل در نمای برج علاوه بر ایجاد زیبایی، نقش جلوگیری از ورود باران به داخل ساخت و تخریب بنا را داشته‌اند.

 

برج ناقوس شیان - برج بل شیان

برج بل شیان و حقایق پنهان

یکی از حقایق پنهان و بسیار جالب درباره برج ناقوس شیان جابجایی این برج در سال ۱۵۸۲ است که با رفتن به طبقه دوم برج از آن مطلع می‌شویم. در هنگام بازدید از طبقه دوم برج با تابلویی روبرو می‌شویم که تاریخ و شرح جابجایی آن را به ثبت رسانده است. ماجرای این جابه‌جایی به این صورت است که در ابتدای ساخت در سال ۱۳۸۴ این برج به همراه برج طبل در این مکان به دلیل موقعیت جغرافیایی مرکزی خود در شهر ساخته‌شده بودند که این مرکز بودن از سلسله تنگ تا ۵ سلسله بعدی خود در دوران song و yuan ادامه داشت، سپس بعد از بزرگ شدن شهر با گسترش وسعت آن موقعیت مرکز جغرافیایی از این نقطه شهر جابه‌جا شد به‌طوری‌که در سال ۱۵۸۲ مقامات امپراتوری تصمیم به این جابجایی عجیب گرفتند. در پی این جابجایی عظیم تمام قسمت‌های برج به‌غیراز پایه آن با سرعت بسیار زیادی به مکان جدید انتقال یافت. مکان جدید در نظر گرفته‌شده برای برج، ۱۰۰۰ متر فاصله از سمت شرق مکان اصلی خود داشت که در طول انجام این پروژه موفقیت کامل را در این انتقال داشتند و از این اتفاق به‌عنوان موفقیتی بزرگ و قابل‌توجه در آن دوران از معماری چین قدیم یاد می‌کنند، چراکه توانسته‌اند با محدودیت‌ها و عدم وجود تجهیزات در آن زمان این عمل دشوار را انجام دهند.

برج ناقوس شیان - برج بل شیان

برج بل شیان و ناقوس های آن

در گوشه شمال غربی برج ابتدا ناقوس معروف jingyun قرار داشت که از معبد jingling به این برج آورده شده بود و پس از مدتی که در آن معبد ساخته و استفاده شد با دستور امپراتور به این برج انتقال داده شد. ناقوس بعد از مدتی در سلسله مینگ از جا کنده و به زمین افتاده شد، دلیل آن در افسانه‌های قدیمی پایان سلسله تنگ بیان‌شده ولی در روایت‌های تاریخ کهن چین دلیلی برای این اتفاق ذکر نشده است. پس‌ازاین اتفاق ناقوس فعلی را در ابعاد کوچک‌تر در همان مکان ساختند و از ناقوس قدیمی هم در ساخت آن الهام گرفتند. ناقوس اصلی هم پس از ترمیم و بازسازی به موزه stone steles شیان منتقل شد و هم‌اکنون درdongting of ermengli به نمایش گذاشته‌شده است که اینجا پایان تمام جابجایی‌ها برای این ناقوس قدیمی است.

برج ناقوس شیان - برج بل شیان

تزئینات زیبای درها در برج ناقوس شیان

در طول بازدید از برج با طراحی‌های زیبایی روبرو می‌شویم که بر روی در‌ها حکاکی شده و نشان‌دهنده سبک معماری در دوران سلسله مینگ و چینگ است، همچنین برخی از این آثار هنری روایت گر داستان‌های قدیمی از چین باستان بوده که برای ماندگاری بیشتر بر روی درب‌ها حکاکی شده است.

 

چگونه به برج ناقوس شیان وارد شویم؟

در چهار طرف برج در قسمت پایه آن ورودی‌های قوسی شکلی به ارتفاع ۶ متر ساخته‌شده است که در زمان قدیم محل عبور بین داخل و خارج برج بوده و وسایل نقلیه هم اجازه تردد در آن قسمت را داشته‌اند، اما پس از پیشرفت شهر و افزایش ترافیک پیاده‌روی بزرگی در زیر برج ساخته شد تا بازدیدکنندگان از خیابان‌های اطراف آن از پیاده‌روی مخصوص به برج وارد شوند. در ضمن هدف این بود که در رفت‌وآمد وسایل نقلیه در مسیرهای اطراف آن‌هم اختلالی پیش نیاید.

برج ناقوس شیان - برج بل شیان

محوطه بیرونی و شب های زیبای برج ناقوس شیان

برای محافظت بیشتر از برج،‌ محوطه اطراف آن حصارکشی شده است و داخل این محوطه در دورتادور برج فضای سبز زیبایی ایجادشده که با گل‌کاری فوق‌العاده خود در فصل بهار و روییدن شکوفه‌ها صحنه چشم‌نواز رمانتیکی را بارنگ‌های شاد خود رقم می‌زند. همچنین نمای خارجی برج ناقوس در شب با نورپردازی فوق‌العاده‌ای طراحی‌شده که به این مکان در تاریکی شب جذابیت خاصی می‌دهد و بازدیدکنندگان شب‌ها هم به تماشای نورپردازی‌ها برج می‌روند، چراکه آرامش خاصی در میان این نورهای زیبا پنهان است.

برج ناقوس شیان - برج بل شیان

چطور به برج ناقوس شیان برویم؟

  • به‌وسیله مترو می‌توانید با رفتن به خط ۲ قطار شهری شیان و پیاده شدن در ایستگاهی به نام bell tower station به‌راحتی به این مکان بروید.
  • با اتوبوس هم به دلیل قرارگیری برج در مسیر خط‌های فراوان این وسیله نقلیه عمومی می‌توانید به‌راحتی به بازدید برج بروید. با استفاده از خط‌های ۴, ۶, ۷, ۸, ۱۱, ۱۲, ۱۵, ۱۶, ۲۶, ۲۹, ۳۲, ۳۵, ۳۶, ۳۷, ۴۳, ۴۵, ۴۶, ۱۱۸, ۲۰۱, ۲۰۳, ۲۰۵, ۲۰۶, ۲۰۸, ۲۱۴, ۲۱۵, ۲۱۸, ۲۲۱, ۲۲۲, ۲۲۹, ۲۳۵, ۲۵۱, ۲۵۲, ۳۰۰, ۳۰۲, ۵۰۲, ۶۰۰, K۶۰۰, ۶۰۳, ۶۰۴, K۶۰۵, ۶۰۶, ۶۰۸, ۶۰۹, ۶۱۱, ۶۱۲, K۶۱۸, K۶۳۰, ۷۰۶ همچنین خط ۷ و ۸ اتوبوس مخصوص توریست‌ها و با پیاده شدن در ایستگاه Bell Tower از دیدن برج لذت ببرید.

حتماً شما هم‌اکنون پس از آشنا شدن با برج ناقوس شیان مشتاق به بازدید از آن در طول سفر خود به این شهر هستید، پس شک نکنید و همین‌الان در برنامه سفر خود به چین این جاذبه گردشگری را اضافه کنید.

نویسنده: فرهاد یزدانی | گردآوری شده در تحریریه نیل گشت