قوانین اقامت در چین

اگر شما به هر دلیلی (تجاری، تحصیلی، به عنوان تورلیدر و…) در کشور چین اقامت دارید باید از قوانین لازم اجرا توسط خارجی‌ها در چین اطلاع داشته باشید؛ خصوصا باید از قوانین ورود و خروج به کشور چین و بخش هفتم کتاب با عنوان مسولیت‌های حقوقی (Chapter VII-Legal Liabilities) اطلاع داشته باشید. ماده ۷۱ از […]

اگر شما به هر دلیلی (تجاری، تحصیلی، به عنوان تورلیدر و…) در کشور چین اقامت دارید باید از قوانین لازم اجرا توسط خارجی‌ها در چین اطلاع داشته باشید؛ خصوصا باید از قوانین ورود و خروج به کشور چین و بخش هفتم کتاب با عنوان مسولیت‌های حقوقی (Chapter VII-Legal Liabilities) اطلاع داشته باشید.

ماده ۷۱ از بخش هفتم از قوانین اقامت در چین

افرادی که مرتکب خطاهای زیر شوند بیشتر از ۱۰۰۰ یوان و کمتر ۵۰۰۰ یوان طبق مقررات جریمه می‌گردند و هنگامی که شرایط جدی‌تر رخ داده باشد، چنین افرادی حداقل ۵ و حداکثر ۱۰ روز بازداشت می‌شوند و از ۲۰۰۰ یوان تا ۱۰۰۰۰ یوان جریمه خواهند شد:

  • خروج یا ورود به چین با مدارک جعلی، تغییر یافته یا تقلبی،
  • خروج یا ورود به چین با استفاده از مدارک خروج و ورود دیگران
  • سرباز زدن و یا عدم همکاری با بازرسی گمرک مرزی به هنگام ورود یا خروج
  • ورود یا خروج غیرقانونی به چین به هرصورت ممکن

ماده ۳۹: قوانین مربوط به ثبت هتل یا محل اقامت(住宿登记)

کلیه اموری که هنگام ورود به چین و هنگام اقامت در چین باید انجام بدهید شامل موارد زیر می‌باشد:

هتل‌هایی که فرایند ثبت نام اقامت برای خارجی‌ها را ندارند، در صورت اقدام به اسکان خارجی‌ها، مطابق با مقررات مربوط به قانون جمهوری خلق چین در زمینه مجازات‌های امنیت عمومی، مجازات می‌شوند؛

هتل‌هایی که نمی‌توانند اطلاعات ثبت نام مسکن برای خارجی را به ارگان‌های امنیتی عمومی ارسال کنند هشدار داده می‌شود؛

در مواردی که شرایط جدی است، چنین هتل‌هایی از ۱۰۰۰ یوان تا ۵۰۰۰ یوان جریمه می‌شوند.

https://www.nilgasht.ir/%d9%88%db%8c%d8%b2%d8%a7/

خارجی‌ها در صورت اسکان در هتل‌های معتبر لازم به ثبت امور اسکان نیستند و هتل‌های مورد تایید خودشان این امر را انجام خواهند داد.

در صورت اسکان در خانه‌های دوستان و آشنایان باید حتما به‌ همراه صاحب خانه یا فرد مستاجر اصلی خانه به اداره امنیت عمومی مراجعه نموده و مشخصات محل اسکان مسافران را در آنجا ثبت نمود و مجوز اقامت را از آن اداره دریافت نکرد. در غیر اینصورت، در صورت خبرچینی از سوی همسایه به پلیس و در صورت مراجعه پلیس ممکن حداقل با جریمه ۲۰۰۰ یوانی مواجه گردید.

https://www.nilgasht.ir/%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%86-%d8%af%d8%b1-%da%86%db%8c%d9%86-%db%8c%d8%a7-%d8%aa%d8%b1%da%a9-%da%86%db%8c%d9%86/

در صورتی که شما در چین به تحصیل مشغول هستید و در خوابگاه اقامت دارید، این امور بصورت خودکار توسط دانشگاه برای شما انجام می‌شود یا اینکه روال مربوطه از طریق مسولان دانشگاه به شما اطلاع داده می‌شود.

کلیه افراد ساکن در چین (دارای ویزا یا اقامت دانشجویی یا تجاری یا کاری و…) به ازای هر بار خروج از کشور چین و بازگشت دوباره به چین، از زمان بازگشت به خاک چین تنها ۲۴ ساعت فرصت دارند تا محل اقامت خود را نزد نزدیک‌ترین اداره امنیت عمومی در چین اعلام نمایید و مجوز اقامت جدید را از آن اداره دریافت نمایید، در غیر اینصورت در اولین مراجعه به این اداره یا هر اداره وابسته این موضوع بررسی شده و احتمال بروز مشکل و یا جریمه ۲۰۰۰ یوانی (طبق ماده ۷۶) وجود خواهد داشت.

به ازای هر بار تعویض ویزا یا پاسپورت تنها ۲۴ ساعت زمان دارید که محل اقامت خود را به نزدیک ترین اداره امنیت عمومی در چین اعلام نمایید و مجوز اقامت جدید را از آن اداره دریافت نمایید، و گرنه با جریمه ۲۰۰۰ یوانی مواجه خواهید شد.

https://www.nilgasht.ir/%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%da%86%db%8c%d9%86/

مدارک لازم برای ثبت محل اقامت در کشور چین

  • پاسپورت به همراه ویزا (درصورت تعویض پاسپورت، پاسپورت قدیم)
  • اجاره نامه محل اقامت
  • مدارک ثبت مربوط به موجر
  • تکمیل فرم اقامت موقت در اداره پلیس
  • برگه ثبت اقامت قبلی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *