معرفی شهرهای باستانی چین | نگاهی به گذشته باشکوه کشور چین

احتمالا اولین چیزی به هنگام سفر به چین در ذهن شما تداعی خواهد شد، قدمت و تاریخ این کشور است. از این رو بهتر است پیش از سفر به این کشور پهناور با شهرهای باستانی چین آشنا شوید و اطلاعات درباره آن‌ها کسب کنید. برای آشنایی بیشتر با معروف‌ترین شهرهای باستانی چین با ما همراه باشید.

شهرهای باستانی چین

سازه‌های تاریخی موجود در چین به ما تأکید می‌کنند که روزگاری باشکوه و قدرتمند در چین برقرار بوده است. روزگاری که بخش بزرگی از فرهنگ امروز چین را تشکیل داده و در تاروپود این کشور رسوخ کرده است. بسیاری از شهرهای چین قدمتی دارند که به دوران چین باستان برمی‌گردد. از این رو قرار است در این مقاله از نیل گشت، سراغ معرفی شهرهای باستانی چین که از اهمیت بیشتری برخوردارند برویم. با ما همراه باشید.

۱. پکن (Beijing)؛ بزرگ‌ترین شهر تاریخی

بی‌شک پکن بزرگ‌ترین شهر تاریخی در چین است که برای هزار سال گذشته پایتخت سلطنتی این کشور بوده است. برخی از جاذبه های گردشگری پکن، جاذبه‌های تاریخی هستند که در سطح جهانی شناخته شده‌اند. دیوار بزرگ چین و شهر ممنوعه که برای ۶۰۰ سال قصر سلطنتی بوده است، مثالی فوق‌العاده برای جاذبه‌های باستانی پکن هستند.

پکن از شهرهای باستانی چین
شهر ممنوعه پکن

۲. شیان (Xi An)؛ اولین پایتخت چین پس از یکپارچه‌شدن

شیان یکی دیگر از شهرهای باستانی چین است که شهرتی بین‌المللی دارد. این شهر سازه‌های تاریخی خود را نسبت به پکن بهتر حفظ کرده است. شی آن در دوران سلسله چین (Qin) پس از یکپارچه شدن چین، پایتخت این امپراتوری در سال‌های ۲۲۱ تا ۲۰۶ قبل از میلاد بوده است. این شهر همچنین پایتخت سلسله‌های هان غربی و تانگ بوده است. از جاذبه‌های باستانی شی آن می‌توان به دیوار باستانی شیان و همچنین لشکر سفالین اشاره کرد که شامل مجسمه هزاران سرباز و آرامگاهی برای امپراتور سلسله چین می‌شود.

شی آن از شهرهای باستانی چین
شیان

۳. نانجینگ (Nanjing)؛ پایتخت باستانی چین

نانجینگ یکی از اصیل‌ترین شهرهای چین در تاریخ کشور چین است. این شهر پایتخت سلسله جین و دیگر سلسله‌ها و همچنین جمهوری امروزی چین بود تا اینکه قتل‌عام نانجینگ رخ داد. از جاذبه‌های تاریخی نانجینگ می‌توان به یادبود سون یات سن (Sun Yatsen’s Mausoleum) اشاره کرد که آرامگاه مؤسس چین مدرن است.

نانجینگ از شهرهای باستانی چین
نانجینگ (Nanjing)؛ پایتخت باستانی چین

۴. لوئویانگ (Luoyang) پایتخت ۱۳ سلسله

لوئویانگ یکی دیگر از شهرهای باشکوه و باستانی چین است. این شهر از سلسله ژو شرقی (۱۰۴۵ سال پیش از میلاد) تا سلسله تانگ (از سال ۹۲۳ تا ۹۳۷) پایتخت سلطنتی بوده است. مجسمه‌های Longmen Grottoes در لوئویانگ، نشانی از این دوران سلطنتی هستند. در این مکان تاریخی می‌توانید هزاران مجسمه بودایی و باستانی را پیدا کنید که در دل سنگ‌ها تراشیده شده‌اند.

لوئویانگ از شهرهای باستانی چین

۵. هانگژو (Hangzhou)؛ استراحتگاه سلطنتی چشم‌نواز

هانگژو به‌عنوان یکی از اولین استراحتگاه‌های سلطنتی امپراتوران پکن شناخته می‌شود. این شهر زمانی در دوران سلطنت سلسله سونگ جنوبی، پایتخت کشور چین بوده است. امروزه باقیمانده‌های عصر باشکوه هانگژو در اطراف دریاچه غربی دیده می‌شود که می‌توانید از آنها دیدن کنید.

هانگژو از شهرهای باستانی چین
دریاچه غربی هانگژو

۶. آنیانگ (Anyang)؛ پایتخت ۳ هزارساله

آنیانگ جایگاهی ویژه‌ میان شهرهای باستانی چین دارد، چرا که قدیمی‌ترین آنهاست. این شهر از ۱۶۰۰ تا ۱۰۴۶ پیش از میلاد دوران سلسله شانگ پایتخت امپراتوری بوده است. از جاذبه‌های باستانی آنیانگ می‌توان ویرانه‌های سلسله شانگ را نام برد؛ مکانی که گلدان‌های بزرگ برنز و دیگر آثار تاریخی در موزه‌ای گرد هم آمده‌اند.

آنیانگ از شهرهای باستانی چین

۷. کایفنگ (Kaifeng)؛ شهر خوشنویسی

کایفنگ موقعیت سلطنتی مهمی در سال‌های ۹۰۷ تا ۱۱۲۷ و دوران سلطنت سلسله سونگ شمالی داشته است. این شهر به‌خاطر سبک‌های خوشنویسی که از کایفنگ سرچشمه می‌گیرند، شهر خوشنویسی نام دارد.

کایفنگ از شهرهای باستانی چین

دیگر شهرهای باستانی چین

  • ژنگژو (Zhengzhou): ژنگژو معمولا به‌عنوان هشتمین پایتخت تاریخی چین شناخته می‌شود. حدود ۳۶۰۰ سال پیش، این شهر پایتخت سلسله شانگ بوده است. ژنگژو همچنین مهد تمدن چین محسوب می‌شود. معبد شائولین زادگاه کونگ فو شائولین است که احتمالا در فیلم‌ها و سریال‌ها زیاد آن را دیده و شنیده‌اید.
  • لهاسا (Lhasa): لهاسا از سال ۶۴۰ پس از میلاد، پایتخت تبت بوده است. از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی این شهر می‌توان به قصر پوتالا و معابد و صومعه‌های بودایی آن اشاره کرد.
  • سوژو (Suzhou): سوژو با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال، استراحتگاهی برای امپراتوران بوده است. شما می‌توانید با بازدید از Humble Administrator’s Garden باغ‌های چشم‌نواز و باستانی این شهر را مشاهده کنید.
  • ماکائو (Macao): ماکائو یکی از اولین شهرهایی است که غربیان در عصر اکتشاف به آن قدم نهادند. همچنین آثاری از تأثیر اروپا در این شهر به چشم می‌خورد. با بازدید از مرکز تاریخی ماکائو، می‌توانید از ساختمان‌های استعماری پرتغالی دیدن کنید.

شهرهای راه‌های تجاری

شهرهایی از جاده ابریشم امکان تبادلات بین غرب و چین را فراهم می‌کردند. این شهرها عبارت‌اند از:

  • دونهوانگ: دارای گذرگاه یومن و غار موگا
  • جیایوگوان: دارای نقطه انتهای غربی دیوار بزرگ چین
  • تورفان: دارای ویرانه جیائوهه و سیستم چاه کاریز
  • کاشغر: دارای یکشنبه‌بازار

دیگر شهرهای راه‌های تجاری شامل دالی و لی جیانگ واقع در جاده اسب چای یا جاده ابریشم جنوبی می‌شوند.

سخن پایانی

بازدید از شهرهای باستانی چین می‌تواند تجربه‌ای کمیاب باشد که شما را با تاریخ غنی این کشور آشنا سازد. شهرهای معرفی‌شده همگی قدمتی چندهزارساله دارند و در سطح جهانی حائز اهمیت هستند. آیا شما هم به تاریخ و بازدید از بناهای تاریخی علاقه‌مندید؟‌ کدام‌یک از جاذبه‌های تاریخی اولین انتخاب شما هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *